Kiedy zakup diesla nie ma sensu?

Chyba każdy kierowca stoi, lub kiedyś stał przed dosyć poważnym dylematem, związanym z wyborem samochodu. Przez długie lata polska motoryzacja, delikatnie mówiąc, była uboga. Po drogach poruszały się niemal wyłącznie auta z silnikami benzynowymi. Nic więc dziwnego ze po otwarciu granic Polacy zakochali się w dieslach. Zwłaszcza przez ostatnie kilka lat ta niczym nieograniczona miłość wyraźnie wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i ekonomią. Praktycznie każdy kierowca chce mieć oszczędnego i dynamicznego diesla pod maska ? złoty środek na wszystko jak uważa wielu.

Wszystko, na pierwszy rzut oka, układa się przez kilka początkowych tygodni-miesięcy wręcz koncertowo. Pracujący pod maską silnik wysokoprężny zapewnia więcej niż wystarczającą dynamikę zarówno w ruchu miejskim jak i w trasie, gdzie wysoki moment obrotowy niezwykle ułatwia chociażby wyprzedzanie ? zużywa przy tym niewielkie porcje oleju napędowego.

Jest i druga strona medalu ? koszty serwisowania. I właśnie o tej bardzo istotnej kwestii zapominają kierowcy kupujący auto z dieslem bez większego przemyślenia. Zastanawiacie się pewnie kiedy zakup diesla nie ma najmniejszego sensu?

Życie w mieście

Spora grupa kierowców, większość czasu za kółkiem spędza w mieście, pokonując każdego dnia tylko drogę do pracy, szkoły lub na zakupy ? rzecz jasna w wiecznych korkach. Takie warunki zarówno w teorii jak i w rzeczywistości okazują się szkodliwe dla nowoczesnego diesla wyposażonego w filtr cząstek stałych. Jak pewnie wiecie, to znienawidzone przez kierowców pro-ekologiczne urządzenie, poza generowaniem wysokich kosztów oczyszcza spaliny z niedopalonych cząstek paliwa (tyle dobrego). Niestety, tylko w trakcie jednostajnej, szybkiej jazdy (najlepiej autostradą) filtr oczyszcza się. W mieście zapycha się w bardzo krótkim czasie, wymagając ingerencji – często autoryzowanego serwisu. Kolejnym argumentem przeciw dieslowi w mieście są częste rozruchy i zatrzymania, szkodzące turbosprężarce.

Byle taniej!

Po dziś dzień w krajach zachodniej Europy samochody z silnikami diesla wybierają kierowcy przemierzający rocznie ogromne dystanse. Dzięki wyraźnie niższemu spalaniu w porównaniu z benzynowymi odpowiednikami (około 25% mniej) nawet ich wyższa cena nie stanowi problemu ? to się po prostu bardzo opłaca!. Niestety w Polsce po diesle sięgają wszyscy ?oszczędni? kierowcy. Cóż, prawie każdy przy okazji pierwszej typowej dla wysokoprężnego silnika wymianie, lub naprawie złorzeczy na cały świat obwiniając innych za wysokie ceny części zamiennych i fachowej obsługi. Trzeba było myśleć zawczasu ? chciałoby się rzec.

Zimna kalkulacja okazuje się bezwzględna dla ropniaków, nawet tych stosunkowo niedrogich w serwisowaniu. Nie mają one najmniejszych szans z silnikami benzynowymi współpracującymi z instalacją gazu LPG. Nawet doliczając coroczne rachunki za regulację instalacji, ewentualne naprawy całego układu a w końcu większe o 10-15% zużycie (tańszego) paliwa, diesel przegrywa z kretesem. Na sam koniec przypomnę tylko ? benzyna+LPG sprawdza się także bezproblemowo w mieście.

Gdy poszukujesz taniego i zadbanego auta

Wybierając nowy samochód jedynym ogranicznikiem jest nasz budżet (rzadziej żona). Niestety, dysponując niewielkimi finansami musimy posiłkować się zasobami rynku wtórnego ? co dla wielu kierowców oznacza tylko jedno: ?ponownie kupię tanie ale zniszczone auto?. Nic bardziej mylnego. Przecież nawet za około 10 tysięcy złotych z łatwością znajdziemy zadbany egzemplarz, musi jednak spełniać jeden kluczowy warunek, bez niego poszukiwania mijają się z celem. Musi mieć silnik benzynowy zamiast pożądanego przez większość diesla. W przeciwnym razie możemy pożegnać się z atrakcyjna ceną zakupu (przecież diesle mocno trzymają wartość), a także z wiarygodnym i relatywnie niskim przebiegiem. Chyba nie uwierzymy w zapewnienia sprzedawcy że samochód klasy średniej z dieslem przez dwanaście lat pokonał jedynie 200 tysięcy kilometrów?

Udostępnij na:

3 myśli w temacie “Kiedy zakup diesla nie ma sensu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *