Opony zimowe, to warto wiedzieć.

zimowa

Zakup opon zimowych może się wydawać sprawą łatwą. Jednak czy w rzeczywistości wiemy, na jaki produkt decydujemy się wybierając konkretne opony zimowe? Co powinien wiedzieć przyszły użytkownik opon?

Najważniejsze informacje dotyczące opon znajdziemy na etykietach, którymi od listopada 2012 MUSZĄ być znakowane opony sprzedawane na terenie naszego kraju.

Etykiety zawierają trzy najważniejsze informacje: dane dotyczące wpływu opon na spalanie (wynikające z oporu opony podczas toczenia), przyczepność opony na mokrej nawierzchni, oraz generowanego przez opony hałasu.

Opory podczas toczenia i ich wpływ na spalanie.

Oczywiście nie powinniśmy wpadać w paranoję: wprawdzie opory podczas toczenia odpowiadają za około 20% zużycia paliwa, jednak równie ważne w przypadku spalania jest to, czy nasze opony zimowe są prawidłowo napompowane. Nie zapominajmy także o znaczeniu stylu jazdy dla zużycia paliwa.

Producenci podają na swoich stronach informacje, według których różnice pomiędzy spalaniem przy zastosowaniu opon zimowych o najmniejszych i największych oporach toczenia, mogą wynosić nawet 7. 5%

Jak w rzeczywistości ten parametr przenosi się na oszczędności w zużyciu paliwa? To już indywidualna kwestia wyliczana osobno dla każdego kierowcy i jego (konkretnego) samochodu. Warto się więc zastanowić, czy ilość przejeżdżanych przez nas w ciągu zimy kilometrów jest na tyle duża, że zaowocuje odczuwalnymi oszczędnościami w zużyciu paliwa, które uzasadnia zakup droższych opon zimowych.

Przyczepność opon zimowych na mokrej nawierzchni.

Drugim – i często według subiektywnych ocen najważniejszym – parametrem opony zimowej, jest przyczepność na mokrej nawierzchni. Każda kolejna, niższa klasa przyczepności oznacza około 4, 5 metra (dla samochodów osobowych) lub 5 metrów (dla samochodów ciężarowych) dłuższą drogę hamowania na drodze o średniej przyczepności. Co się kryje za pojęciem „średniej przyczepności” tego niestety nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić.

Nie zmienia to jednak faktu, że wyższa klasa opon przekłada się na krótszą drogę hamowania, lepsze trzymanie się toru jazdy na mokrej nawierzchni, oraz stabilniejsze pokonywanie zakrętów, co – nie da się ukryć – jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, a więc i życia.

Jak to się przekłada na konkretne wartości? Różnice pomiędzy oponami klasy ‚A’ i ‚G’ w przypadku hamowania ‚do stój’ mogą wynosić nawet 30%. W przypadku samochodu osobowego jadącego 80km/h przenosi się to na odległość 18 metrów!

Hałas generowany przez opony zimowe.

Informacje dotyczące generowanego hałasu być może nie wydają się najważniejsze podczas wybierania konkretnego modelu opon zimowych, lecz mają z pewnością znaczenia w momencie, gdy dobieramy ogumienie do samochodu, którym kierowca często odbywa długie podróże.

W przypadku generowania hałasu, oznaczenia są niezwykle proste i czytelne: mamy odpowiednio jedną, dwie lub trzy fale, które oznaczają pierwszą, drugą lub trzecią kategorią generowania hałasu. Opony zimowe najwyższej jakości potrafią generować hałas mniejszy PRZYNAJMNIEJ o 3dB od dopuszczalnych norm, natomiast opony stojące najniżej w tej kwalifikacji, zbliżają się do maksymalnych dozwolonych wartości.

Zazwyczaj jednak głośność toczenia opon jest całkowicie subiektywnym odczuciem, na który składają się także stopień wyciszenia wnętrza samochodu, ogólna głośność jadącego pojazdu, oraz czynniki zewnętrzne, takie jak np ‚naturalny’ hałas panujący w mieście lub na drodze.

Czy to wszystkie przydatne informacje?

Nie. Należy pamiętać, że opony zimowe pracują także na nawierzchniach suchych, zaśnieżonych, błocie pośniegowym, oraz innych okolicznościach które przyjdzie nam spotkać na naszej drodze.

Pomimo, że wg przepisów opona zimowa musi być oznaczona tylko trzema parametrami, część producentów podaje także informacje dotyczące aquaplaningu, długości drogi hamowania na innych rodzajach nawierzchni, trakcji na różnych nawierzchniach, a nawet zakleszczania się kamieni w bieżniku.

Czy warto śledzić informacje w poszukiwaniu tych danych? Z pewnością tak. Bardzo często zdarza się, że przy niewielkich różnicach cenowych pomiędzy poszczególnymi oponami zimowymi, parametry ich diametralnie się różnią, co pozwala nam na dobranie ogumienia idealnie pasującego do naszych potrzeb oraz naszego stylu jazdy.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *