Początek nadchodzącej zimy zapowiada się naprawdę chłodny. To ostatni moment, aby przygotować swój samochód na jazdę w ujemnych temperaturach i po śliskiej, oblodzonej nawierzchni. Jeśli do tej pory udało ci się zmienić opony na zimowe, a także zabezpieczyć karoserię przed negatywnym wpływem soli drogowej, to tylko połowa sukcesu. Sprawdź co jeszcze warto sprawdzić w Twoim aucie przed zimą, aby jazda samochodem w nadchodzących chłodnych miesiącach okazała się nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna!
Kontrola stanu akumulatora
Problemy z uruchomieniem silnika po mroźnej nocy to przykra niespodzianka, która może spotkać kierowcę zimą i stosunkowo częsty powód spóźnień do pracy. W większości przypadków za kłopoty z rozruchem odpowiada akumulator, dlatego przed nadchodzącą zimą warto w pierwszej kolejności sprawdzić jego stan.
Przeciętna żywotność akumulatora sięga około 5 lat, chociaż wszystko zależy od jego jakości i oczywiście sposobu eksploatacji auta. Jesienią możesz nie dostrzegać, że akumulator w Twoim samochodzie jest na granicy zużycia, ponieważ dopiero w naprawdę niskich temperaturach traci on kilkadziesiąt procent swojej wydajności. Nie dopuść do kryzysowej sytuacji. Stan akumulatora możesz zweryfikować posługując się testerem, który da się kupić już za około 200 zł. Opcję alternatywną stanowi wizyta u mechanika, gdzie test akumulatora bywa darmowy, a w razie potrzeby można od razu go wymienić.
Świece zapłonowe i świece żarowe
Problemy z uruchomieniem auta zimą pojawiają się także na skutek awarii świec zapłonowych, a w silnikach diesla świec żarowych. Jeśli chodzi o świece zapłonowe, konieczność ich wymiany następuje co około 100 000 km, chociaż to kwestia indywidualna każdego modelu auta. Jeśli w Twoim samochodzie optymalny termin wymiany świec żarowych przypada w środku zimy, warto zadbać o nie już jesienią. Szarpanie i nierówna praca silnika to popularny objaw problemów ze świecami zapłonowymi.
W silnikach diesla występują natomiast świece żarowe, które podgrzewają komorę spalania przed uruchomieniem silnika. Problemy z prawidłowym działaniem świec żarowych rozpoznasz po nierównej pracy jednostki napędowej tuż po jej uruchomieniu. Kolejny objaw to niegasnąca żółta spiralna kontrolka na desce rozdzielczej. Kontrolę świec żarowych można przeprowadzić korzystając ze specjalnego miernika ich prawidłowego nagrzania. Zazwyczaj wystarczy wymiana tylko jednej świecy, która akurat odmawia posłuszeństwa.
Kontrola płynu chłodniczego
Przed nadejściem zimy bardzo ważna jest prosta czynność w postaci kontroli płynu chłodniczego. Może on wymagać uzupełnienia. Wówczas upewnij się, jaki płyn chłodniczy był wykorzystywany do tej pory. Na rynku dostępne są różne preparaty zawierające między innymi glikol etylenowy, glikol propylenowy lub inne substancje. Nie wszystkie spośród nich można ze sobą mieszać.
Niektórzy kierowcy latem mają nawyk dodawania do płynu chłodniczego odrobiny wody, jeśli odpowiedniego preparatu nie mają pod ręką. To bardzo groźne zjawisko, ponieważ płyn chłodniczy charakteryzuje się niską temperaturę zamarzania, która po wymieszaniu z wodą naturalnie wzrośnie. To bardzo groźne zjawisko dla auta, które w ekstremalnej sytuacji grozi nawet rozsadzeniem chłodnicy i koniecznością przeprowadzenia kosztownej naprawy. Gdy płyn chłodniczy straci niską temperaturę zamarzania (co da się zweryfikować glikometrem), można skorzystać z koncentratu, by przywrócić mu dawne właściwości.
Płyn do spryskiwaczy i wycieraczki
Przed zimą warto także wymienić płyn do spryskiwaczy. Nie wszystkie dostępne na rynku nadają się do pracy w zimowych temperaturach, a jeśli zamarzną, powoduje to powstanie lodowego zatoru, bardzo niebezpiecznego w trakcie jazdy przy opadach atmosferycznych. Jeśli w Twoim aucie znajduje się odpowiedni preparat, wystarczy, że uzupełnisz jego poziom.
Zbliżająca się zima to również dobra okazja do wymiany wycieraczek, jeśli zachodzi taka konieczność. Zanim nadejdzie ochłodzenie, zweryfikuj skuteczność wycieraczek. Gdy na szybie pojawiają się spore zacieki, żywot dotychczasowych wycieraczek dobiega końca. Guma z czasem parcieje, a w niższych temperaturach stanie się bardziej sztywna, więc stare wycieraczki prawdopodobnie jeszcze bardziej stracą skuteczność, bo nie będą dobrze przylegać do szyby.
Kontrola filtrów
Jest jeszcze jeden powód, przez który zimą zdarzają się problemy z uruchomieniem auta. Chodzi o zużyty filtr paliwa, którego jednym z głównych zadań jest odprowadzanie wody. Kiedy dochodzi do zużycia filtra, paliwo pozostaje zanieczyszczone, a przez to może zamarznąć. Prowadzi to nie tylko do problemów z ruszeniem, ale jest także bardzo niekorzystne dla samego silnika. Schyłek jesieni to dobry moment na kontrolę zużycia filtra.
To samo dotyczy filtrów przeciwpyłowych. Wbrew pozorom ochrona przed kurzem nie jest ich jedynym zadaniem. Gdy filtry się zużyją, szyby samochodu mogą zaparować od wewnątrz, co w trakcie jazdy jest dość nieprzyjemne, a wręcz niebezpieczne, ponieważ mocno ogranicza widoczność kierowcy, szczególnie po zachodzie słońca.
Kontrola hamulców
Jeszcze większym zagrożeniem w trakcie zimowej jazdy po śliskiej nawierzchni są nieskuteczne hamulce. Na oblodzonej trasie, droga hamowania naturalnie się wydłuża, więc o tej porze roku szczególnie warto zadbać o dobrą kondycję układu hamulcowego. Jakie elementy wymagają sprawdzenia?
Po pierwsze upewnij się, że tarcze hamulcowe pozostają w dobrym stanie, a klocki mają odpowiednią grubość. Warto zweryfikować też stan przewodów hamulcowych, ponieważ metalowe są narażone na korozję, a elastyczne po pewnym czasie tracą swoje właściwości i w ekstremalnej sytuacji może dojść do ich przerwania. Ponadto udaj się do warsztatu, by sprawdzić, czy siła hamowania równomiernie rozkłada się na obie osie auta. Prawidłowy rozkład także poprawia skuteczność hamowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Kontrola zawieszenia
Przed zimą nie zaszkodzi również wykonanie kontroli zawieszenia, bo ewentualne luzy na kierownicy pogarszają sterowność pojazdu i wydłużają Twój czas reakcji. Kontrolując zawieszenie dobrze jest przyjrzeć się również amortyzatorom, bo ich dobra kondycja skraca drogę hamowania na śliskiej nawierzchni.
Zajrzyj do sklepu motoryzacyjnego Aparts, jeśli przygotowujesz auto do zimy i potrzebujesz sprawdzonych płynów eksploatacyjnych, kosmetyków samochodowych, akcesoriów i części. Citroen, Toyota, Skoda, Opel, Volkswagen, Hyundai, Kia, Fiat – posiadamy bardzo szeroką ofertę dedykowaną właścicielom praktycznie wszystkich modeli poruszających się po polskich drogach. W naszym sklepie możesz liczyć na błyskawiczną dostawę i niezwykle konkurencyjne ceny!