Branża motoryzacyjna niewątpliwie przeżywa ostatnio kryzys, ale w 2021 roku łatwo znaleźć w niej także wiele pozytywów. Chodzi oczywiście o interesujące zeszłoroczne premiery. Oto najciekawsze spośród nich!
Mercedes EQE
Miłośnicy motoryzacji muszą przyzwyczaić się, że prawdopodobnie w kolejnych latach coraz więcej premier będzie dotyczyło aut elektrycznych. W roku 2021 w tej kategorii przodował Mercedes, a jednym z nowych elektryków w gamie tego producenta jest model Mercedes EQE. Ta przestronna limuzyna stanowi elektryczny odpowiednik Mercedesa klasy E. Aż 293 KM w tym tylnonapędowym aucie robi wrażenie. Miłośnikom nowych technologii spodoba się dostępny opcjonalnie ekran Hyperscreen, złożony w rzeczywistości z kilku ekranów ukrytych pod taflą szkła i tworzących jednolity szeroki panel. Według producenta samochód będzie w stanie pokonać na jednym ładowaniu nawet 660 km.
BMW serii 2 Coupe
BMW serii 2 Coupe było prawdopodobnie jedną z najbardziej wyczekiwanych premier w 2021 roku. Samochód wyróżnia się sportową agresywną sylwetką. W najmocniejszej wersji M240i wyposażonej w sześciocylindrowe silnik o mocy 374 koni mechanicznych posiada system xDrive, czyli dostępny w wielu pojazdach BMW inteligentny napęd na cztery koła. To spora kontrowersja. Czas pokaże, czy fani BMW przyzwyczajeni do standardowego napędu na tylną oś przekonają się do tego rozwiązania.
Citroën C5X
Tym modelem francuska marka pragnie znowu zaistnieć w segmencie D. Jednak Citroen znany z innowacji do projektowania samochodów i nieszablonowego podejścia zaskakuje tym, że zamiast tradycyjnego kombi i sedana klienci otrzymają samochód w dużej mierze przypominający crossovera. Wnętrze auta jest przepełnione gadżetami, a wśród nowinek technicznych uwagę zwracają amortyzatory z progresywnymi poduszkami hydraulicznymi. Ponadto marka chwali się, że postawiła na komfort pasażerów, proponując bardzo wygodne miękkie fotele.
Dacia Jogger
Czas na auto bardziej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Dacia Jogger z pewnością nie jest samochodem typowym. Rumuński producent tym razem proponuje kombi, w których nie brakuje elementów znanych z crossoverów. Samochód powinien zapewnić ogromną wygodę kierowcy i czworgu pasażerów, jednocześnie oferując duży bagażnik. Jest również dostępny jako rodzinne auto siedmioosobowe. Po raz kolejne klienci będą mieli do wyboru pojazd z fabryczną instalacją LPG, a w przyszłości w salonach mają pojawić się również napędy hybrydowe. Auto posiada napęd na przód, a za jego przekazywanie do kół odpowiada sześciobiegowa manualna skrzynia biegów. Jak w przypadku innych modeli Dacii największym atutem tego auta powinny być ceny zaczynające się już od 63 000 zł.
Hyundai Ioniq 5
Wróćmy do kategorii samochodów elektrycznych. Hyundai Ioniq 5 jest pierwszym autem tego typu zaprojektowanym przez producenta od zera. Samochód z pewnością cechuje się interesującym designem, który wyróżni go na tle konkurencji. Do wyboru są różne opcje akumulatorów o mocy 58 kWh lub 73 kWh. Pojazd może być wyposażony w standardowy silnik umieszczony z tyłu lub dodatkowy znajdujący się z przodu. Prędkość maksymalna wynosi 185 km na godzinę, natomiast do setki Hyundai rozpędzi się w nieco ponad 5 sekund. W ruchu miejskim auto jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu nawet 686 km.
Kia Sportage
Teraz pozostańmy przy autach koreańskich, ale wyposażonych w standardowe jednostki napędowe. W 2021 roku swoją premierę miała Kia Sportage w nowej odsłonie. Już na pierwszy rzut oka ten bardzo wszechstronny SUV wyróżnia się w stosunku do poprzednika dynamiczną, nieco bardziej sportową sylwetką. Potencjalni nabywcy mają do dyspozycji niezwykle szeroką gamę silników, wśród których znajdują się jednostki benzynowe, wysokoprężne, jak również hybrydy oraz hybrydy typu plug-in.
Mercedes-Benz klasy C
Nowy Mercedes klasy C swoją stylistyką zdecydowanie nawiązuje do starszego i większego brata, czyli klasy S. W aucie nie zabrakło znanych z tego drugiego modelu nowości, między innymi skrętnych tylnych kół. To z całą pewnością jedna z ciekawszych premier, jakie odbyły się w 2021 roku i Mercedes znajdzie na auto nabywców, chociaż część spośród nich może poczuć się rozczarowana, że silniki benzynowe mają dość ograniczoną moc i co ciekawe nie posiadają więcej niż czterech cylindrów.
Peugeot 308
Wśród aut kompaktowych jedną z ważniejszych premier było pojawienie się na rynku nowego Peugeot 308. Z jednej strony Francuzi podeszli do tego pojazdu nieco minimalistycznie, ponieważ auto zbudowano na dokładnie tej samej płycie podłogowej, co poprzednika. Z drugiej strony znaczące zmiany zaszły w stylistyce, gdzie na uwagę zwracają charakterystyczne, przypominające kły światła znajdujące się z przodu i z tyłu pojazdu. Peugeot 308 na pewno wyróżnia się bardzo starannie wykonanym wnętrzem, co powinno skusić bardziej wymagających klientów i oznacza delikatny krok w kierunku aut premium. Warto wspomnieć też o szerokiej gamie silników, wśród których znajdą się benzyniaki, diesle oraz hybrydy
Opel Astra
Polskich kierowców powinien zainteresować nowy Opel Astra. To już szósta odsłona tego popularnego na naszych drogach modelu. Tym razem samochód ma sporo wspólnego z Peugeotem 308, w którym dzieli wiele podzespołów. W samochodzie trudno doszukać się szczególnych innowacji – potencjalni nabywcy powinni spodziewać się dokładnie tego, co jest znane z dotychczasowych modeli, czyli całkiem solidnego wykonania w rozsądnej cenie. Auto jest dostępne z benzynowymi jednostkami napędowymi, ale pojawi się także wersja elektryczna i hybrydowa.
Honda HR-V
Honda HR-V w nowej odsłonie będzie samochodem dostępnym wyłącznie z napędem hybrydowym. Stworzą go dwa silniki elektryczne połączone z silnikiem benzynowym i-VTEC, co zapewni moc 131 koni mechanicznych. Dynamikę jazdy będą regulować trzy możliwe do wyboru tryby, czyli Sport, Normal i Econ.
Chcesz poznać więcej nowinek ze świata motoryzacji? Zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Zapraszamy też do odwiedzania naszego sklepu internetowego z doskonałymi częściami samochodowymi w bardzo atrakcyjnych cenach!