W niedawnym wpisie na naszym blogu przedstawiliśmy wskazówki dotyczące prawidłowego przygotowania auta do sezonu zimowego. Zabezpieczenie karoserii, wymiana płynów eksploatacyjnych, nasmarowanie uszczelek, regulacja oświetlenia czy wymiana akumulatora to czynności, które naprawdę warto przeprowadzić, aby w trakcie mroźnych i ciemnych dni uniknąć przykrych niespodzianek. Dziś pójdziemy o krok dalej. Jeśli jako kierowca przygotowujesz się do zimy, pomyśl również o niezbędnym wyposażeniu twojego pojazdu. W kryzysowej sytuacji kilka praktycznych drobiazgów być może przyjdzie ci z pomocą ułatwiając rozruch samochodu i przygotowanie go do jazdy w trudnych warunkach. Czego zimą nie powinno zabraknąć w twoim pojeździe?
Podstawowe wyposażenie samochodu
Zanim przejdziemy do akcesoriów zimowych, przypomnijmy obowiązkowe w Polsce elementy wyposażenia pojazdu, które są niezbędne o każdej porze roku, również zimą. Przydadzą się one nie tylko do uniknięcia mandatu. W naszym kraju lista ta nie jest długa, ponieważ ogranicza się do trójkąta ostrzegawczego koniecznego, aby zabezpieczyć miejsce wypadku lub awarii pojazdu i sprawnej gaśnicy umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu. Zimą łatwiej o stłuczkę i groźny wypadek, tym bardziej nie zapomnij o tych akcesoriach. Dodatkowo warto wozić ze sobą apteczkę, kamizelkę odblaskową, a także koło zapasowe i narzędzia umożliwiające jego wymianę.
Skrobaczka do szyb
Faktycznie sprawdzony przez lata klasyk wśród zimowego wyposażenia aut stanowi skrobaczka do szyb. Usuwanie lodu i szronu z szyb staje się przy jej pomocy bardzo wygodne, pod warunkiem, że wybierzesz produkt dobrej jakości. Niektóre tańsze modele nie dość, że charakteryzują się słabą skutecznością, to jeszcze mogą porysować powierzchnię szkła. Najlepiej sprawdzają się natomiast skrobaczki wyposażone w mosiężne ostrza, lecz koniecznie takie, które są pozbawione ostrych krawędzi. Na rynku dostępne są także podgrzewane skrobaczki do szyb, ładowane przez gniazdo zapalniczki, ale ich używanie bywa ryzykowne przy mało wydajnym akumulatorze. Z kolei do usunięcia pokrywy śnieżnej z szyb i karoserii wystarczy zwykła szczotka z miękkim włosiem.
Płyn do odmrażania szyb
Alternatywę wobec skrobaczki do szyb stanowi płyn rozmnażający w butelce lub aerozolu. Niektóre spośród tych preparatów są naprawdę skuteczne i wystarczy jednokrotne użycie, aby pozbyć się warstwy lodu. Jedyna wada płynu do odmrażania szyb to fakt, że może on pozostawiać zacieki, więc metoda sprawdza się raczej w połączeniu ze sprawnymi wycieraczkami. Rozmrażacze do szyb wykazują wyższą skuteczność, gdy są przechowywane w wyższych temperaturach, dlatego nie warto trzymać ich na stałe w aucie.
Kable rozruchowe
Jeśli przed nadejściem zimy nie zapomnisz o kontroli wydajności akumulatora i jego ewentualnej wymianie, prawdopodobnie nie napotkasz problemów z uruchomieniem silnika, nawet w bardzo niskich temperaturach. Na wszelki wypadek warto jednak wozić ze sobą kable rozruchowe. Dla swojej wygody wybierz wariant o grubszych przewodach (nie uwzględniając osłonki), większej długości i szerokim rozwarciu zacisków. Dobry przepływ prądu gwarantuje kabel wykonany z czystej miedzi. Kable rozruchowe to wyposażenie dla przezornych kierowców, a jeśli ci się nie przydadzą, być może dzięki nim pomożesz sąsiadowi.
Latarka
Dość nieoczywistym elementem zimowego wyposażenia samochodu jest latarka, jednak w warunkach słabego oświetlenia może Ci się naprawdę przydać, choćby w trakcie usuwania lodu z szyb. Pamiętaj o tym, że zimą dni są krótsze. Najbardziej ergonomiczna jest latarka czołowa, ponieważ korzystając z niej masz do dyspozycji obie ręce.
Gumowe dywaniki samochodowe
Stosowanie tekstylnych dywaników w samochodzie zimą nie jest najlepszym pomysłem. Prędzej czy później zdarzy Ci się wsiąść do auta w ośnieżonych lub mokrych butach. W okresie zimowym dużym zagrożeniem dla wnętrza auta bywa gromadząca się w nim wilgoć, która nie może wyparować równie skutecznie, co latem. W samochodzie pojawiają się wówczas nieprzyjemne zapachy, a w skrajnym przypadku nawet pleśń. Jeśli postawisz na gumowe dywaniki, błoto i śnieg nie będą wnikać w materiał pokrywający podłogę. Ta stosunkowo nieduża inwestycja pozwoli Ci łatwiej utrzymać czystość wewnątrz auta i pozbyć się wilgoci. W końcu dywaniki wystarczy tylko wytrzepać, wyczyścić i wysuszyć, aby dalej pełniły swoją funkcję w czystym i przyjemnie pachnącym samochodzie.
Okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne stanowią kolejny niezbyt oczywisty punkt na naszej liście, ale w trakcie pokonywania dłuższych zimowych tras okazują się naprawdę przydatne. Chociaż zima kojarzy się przede wszystkim z zachmurzeniem, podczas niej występują także intensywnie słoneczne dni. Gdy wokół trasy leży mnóstwo śniegu, promienie słoneczne bardzo mocno się od niego odbijają, co czyni, że światło oddziałuje na oczy ze zdwojoną siłą. Wzrok kierowcy w takiej sytuacji bardzo szybko się męczy, a przez to o wiele łatwiej o błąd i niepotrzebną stłuczkę, nie wspominając o poważnym wypadku. Zimą łatwo odzwyczaić się od okularów przeciwsłonecznych, więc najlepiej rezerwową parę wozić na stałe w samochodowym schowku.
Saperka
Ostatnie lata przyzwyczaiły nas, co prawda, do stosunkowo łagodnych zim bez intensywnych opadów śniegu, co nie znaczy, że taka pogoda do nas nie powróci. Jeżeli twoje auto nie jest garażowane lub parkujesz je na zewnątrz po dojeździe do pracy, może się okazać, że rano lub popołudniu otoczenie zostanie przykryte grubą warstwą białego puchu, a w okolicach twojego auta powstaną prawdziwe zaspy. W takich okolicznościach trudno wyruszyć w drogę, a odgarnianie śniegu przy pomocy nóg jest mało efektywne i nie należy do przyjemności. Saperka wożona w bagażniku dobrze przygotuje Cię na taką okoliczność.
Łańcuchy przeciwśniegowe
Łańcuchy przeciwśniegowe to dodatkowe wyposażenie pojazdu, z którego śmiało możesz zrezygnować, jeżeli poruszasz się samochodem wyłącznie po mieście lub drogach międzymiastowych. Co innego w przypadku wypadu własnym autem w góry. Niektóre lokalne drogi po intensywnych opadach śniegu bywają praktycznie nieprzejezdne, a zimowe opony niewiele pomagają. Stosowanie łańcuchów przeciwśniegowych jest w Polsce dozwolone w określonych warunkach drogowych, dlatego warto się w nie wyposażyć na przykład planując ferie w górach.
Przygotowujesz swój samochód na zimę? Niezbędne wyposażenie, w tym pozycje znajdujące się na naszej liście, podobnie jak wysokiej jakości części samochodowe do mniej i bardziej popularnych pojazdów z łatwością znajdziesz w sklepie internetowym Aparts!