Wielu kierowców zastanawia się, od czego tak naprawdę zależy wysokość składki, którą musimy płacić na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co należy wiedzieć?
Kupowanie OC
Przy spisywaniu umowy z wybranym przez nas zakładem ubezpieczeń, agent dokona dokładnych oględzin auta. Sprawdzi jego stan techniczny, przebieg kilometrów na liczniku, pojemność silnika oraz rok produkcji. Wszystkie te dane znajdzie oczywiście w dowodzie rejestracyjnym, ale musi je potwierdzić osobiście. Dokładnie również obfotografuje nasze auto, co zostanie dołączone do odpowiedniej dokumentacji.
Kwoty dotyczące odpowiednich pozycji znajdują się w tabeli opłat z zaznaczeniem minimalnej i maksymalnej stawki. To od ubezpieczyciela zależy, którą przyjmie do polisy. Na wysokość składki OC ma również wpływ wiek kierowcy oraz to, czy do tej pory spowodował wielu stłuczek i wypadków narażając ubezpieczyciela na wypłatę odszkodowań. Jeżeli kierowca może pochwalić się bezwypadkową jazdą, może liczyć na szereg dogodnych dla siebie zniżek.
Pamiętajmy również, że składkę można zazwyczaj zapłacić w dwóch lub więcej ratach. Wtedy jednak cena polisy jest trochę wyższa niż w przypadku jednorazowej zapłaty. Przy sprzedaży samochodu ubezpieczenie OC przechodzi na nowego nabywcę pojazdu. Jest on zobligowany wtedy w ciągu miesiąca od zakupu, podpisać i wykupić odpowiednią dla siebie polisę. Nie dopełnienie tego obowiązku grozi bardzo dużymi mandatami i karami. Warto więc pilnować i przestrzegać tego obowiązku, aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami i koniecznością wypłat odszkodowania w własnej kieszeni.