
Oszczędzaj z głową
Każdy z nas, kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zakup samochodu to dopiero pierwszy poważny wydatek z jakim musimy się zmierzyć. Tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży rozpoczyna się lista kolejnych, niemal niekończących się wydatków i inwestycji. Paliwo, bieżący serwis, naprawy i ubezpieczenia. To one składają się na ogólny koszt utrzymania i użytkowania samochodu. Pomijając prawdziwych szczęściarzy nie muszących zwracać uwagi na wszelkie wydatki eksploatacyjne, kwestia kosztów jest jednym z najistotniejszych kryteriów przy wyborze samochodu. Różnice pomiędzy wydatkami użytkownymi samochodu z silnikiem diesla i benzynowym, są w niektórych wypadkach dosyć znaczne. Nic więc dziwnego, że praktycznie wszyscy kierowcy poszukują oszczędności, a niestety często cierpi na tym samochód.
Paliwo – zmiana stylu jazdy
Podawane przez producentów samochodów katalogowe zużycie paliwa bardzo rzadko ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Tylko najwytrwalsi kierowcy są zdolni do daleko idących poświęceń i zbliżenia się do laboratoryjnych wyników spalania. W czasie normalnej jazdy wyniki są zgoła różne. Nawet pomiędzy kierowcami użytkującymi identyczne pojazdy. Wydatki generowane przez spalane paliwo stanowią lwią część ogólnych kosztów utrzymania pojazdu. Na całe szczęście bez względu na rodzaj jednostki napędowej w naszym samochodzie, mamy ogromny wpływ na wielkość spalania. Wprowadzając w życie kilka prostych zasad oszczędnej jazdy, w mgnieniu oka zredukujemy koszty związane z paliwem.
Ecodriving – co to jest?
Ecodriving nie oznacza powolnej jazdy prawym pasem w tempie skuterów i rowerzystów. Jeżdżąc eco przyspieszamy i dynamicznie wykorzystujemy maksymalną moc silnika i moment obrotowy. dzięki temu szybko osiągamy przelotową prędkość i wrzucamy najwyższy bieg. Rozpędzając się powoli i delikatnie zużyjemy o wiele więcej paliwa. Następnym elementem aktywnego oszczędzania jest hamowanie silnikiem i przewidywanie sytuacji na drodze. Częste hamowanie i przyspieszanie nie niesie ze sobą nic dobrego.
Widząc przed sobą czerwone światło, zakręt lub inną przeszkodę wymagającą zmniejszenia prędkości jazdy nie musimy używać hamulców. Redukując biegi zaczynamy hamować silnikiem, wówczas silnik nie zużywa paliwa. Kolejnym aspektem ecodrivingu jest także odpowiednie ciśnienie opon, demontaż nieużywanego bagażnika dachowego i rozsądne korzystanie z klimatyzacji. Stosując się do wspomnianych zasad zmniejszymy spalanie nawet o 20%! Nie zapominajmy o samej cenie paliwa. Na różnych stacjach benzynowych różnice sięgają nawet kilkunastu groszy na litrze. Kuszącą propozycją wydają się także stacje benzynowe prowadzone przez supermarkety. Ich marża jest niezwykle niska, co niestety przekłada się na gorszą jakość paliwa.
Serwis i części zamienne
Kolejną częścią ogólnych wydatków pochłanianych przez utrzymanie samochodu są serwis i części zamienne. Dużo do powiedzenia w tej kwestii nie mają użytkownicy nowych samochodów, które pozostają jeszcze na producenckiej gwarancji. Skorzystanie z usług niezależnego warsztatu czy niefabrycznej części zamiennej równa się z utratą gwarancji. Pozostali kierowcy na serwisie i częściach eksploatacyjnych mogą sporo zaoszczędzić. Nim zaczniemy wybierać części zamienne pamiętajmy o jakości kupowanych przez nas produktów. Oczywiście serwisowanie używanego samochodu w ASO z użyciem oryginalnych podzespołów mija się z celem. Podobnie wysoką jakość dostaniemy za niższą cenę.
Wybór warsztatu
Oszczędności znajdziemy chociażby w temacie usług serwisowych. Wybierając warsztat któremu powierzymy swój samochód warto brać pod uwagę jego renomę oraz to czy specjalizuje się w naprawach konkretnych marek. Mechanicy znający się na wszystkim, najczęściej nic nie potrafią zrobić dokładnie. Musimy pogodzić się z faktem, że fachowy i rzetelny serwis muszą kosztować i nic na to nie poradzimy. Szukając jeszcze tańszego zakładu najpewniej oddamy samochód w ręce “garażowego” specjalisty, który nie ma pojęcia o mechanice i nowoczesnych rozwiązaniach.
Części zamienne – czym się kierować?
Osobny rozdział moglibyśmy poświęcić częściom zamiennym jakie stosujemy w swoich samochodach. Korzystanie z oryginalnych podzespołów, które posiadają logo producenta zostawmy perfekcjonistom i na trudne sytuacja, np. jeśli zamienniki nie są dostępne. W pozostałych wypadkach równie wysoką jakość zgodną z fabrycznymi standardami zapewnią markowe zamienniki. Niektórzy kierowcy zapominają o tym, że wielu producentów części zamiennych dostarcza swoje wyroby do fabryk na pierwszy montaż. Różnice w takich sytuacjach dotyczą braku wspomnianego loga, innego opakowania oraz dużo niższej ceny zakupu. Niestety oszczędzanie na częściach zamiennych związane jest z pewnym ryzykiem. Zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia i rozeznania wśród producentów. Skuszeni atrakcyjną ceną możemy kupić zamiennik niskiej jakości, który będzie wymagał ponownej wymiany o wiele szybciej niż część dobrej jakości. Aby nie podjąć błędnej decyzji, warto o pomoc poprosić zaufanego mechanika.
Wprowadzając w życie kilka nieskomplikowanych zmian jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych! Niższe zużycie paliwa to dopiero początek oszczędności. Imponujące różnice cenowe spotkamy również pomiędzy fabrycznymi częściami a zamiennikami.