Udało ci się zdać egzamin na prawo jazdy i rozpoczynasz swoją przygodę z samochodem? A może wracasz za kierownicę po dłuższej przerwie? To nic dziwnego, że przez jakiś czas podczas prowadzenia auta będzie towarzyszyć ci stres. Zresztą adrenalina potrafi działać na organizm pozytywnie i pomaga w podjęciu decyzji lub szybszej reakcji, kiedy jest ona wymagana. Z czasem nabierzesz za kierownicą pewności siebie. Dziś przedstawiamy kilka cennych rad, które powinny przyspieszyć ten proces!
Dlaczego niektórzy kierowcy stresują się prowadząc samochód?
Zacznijmy jednak od powodów, dla których prowadzenie samochodu jest dla ciebie stresujące, a być może nawet wzbudza strach. Niepewność jest w twoim przypadku zupełnie normalna, ponieważ masz za sobą najwyżej kilkadziesiąt godzin jazdy, podczas których twoim głównym zadaniem było przygotowanie się do egzaminu. W prowadzeniu auta liczą się wypracowane nawyki, które wymagają czasu, jak również skupienie na sytuacji panującej wokół ciebie.
Strach za kierownicą miewa różne podłoże. Zazwyczaj wynika z braku doświadczenia, przecież dotychczas w aucie towarzyszył czy instruktor bądź egzaminator. Pierwsza samodzielna jazda naturalnie wzbudza niepokój. Prawdopodobnie wciąż nie masz poczucia stuprocentowej kontroli nad autem. Niektórych mniej doświadczonych kierowców wyjątkowo stresuje jazda z pasażerami – w końcu kierowca jest odpowiedzialny za ich zdrowie. Źródłem strachu bywają nienapotkane wcześniej warunki – silny deszcz, śnieg, a nawet jazda nocą. Problemem młodych kierowców, którzy dotychczas jeździli tylko w okolicach swojego miejsca zamieszkania i ośrodka egzaminacyjnego, bywa pierwsza dłuższa trasa, podobnie jak poruszanie się samochodem po nieznanym mieście.
Jak nabrać pewności siebie za kierownicą?
Niezależnie od tego, co jest powodem twojej niepewności za kierownicą, z czasem bez wątpienia ją pokonasz. Oto kilka ważnych rad! Niektóre spośród nich warto stosować w każdej sytuacji, inne to tylko możliwości, które nie zadziałają na każdego, bo przecież przedstawione wyżej źródła niepewności są różne.
1. Pierwsze jazdy z doświadczonym kierowcą
Jeśli nie czujesz gotowości, by zupełnie samodzielnie wsiąść za kółko, poproś o pomoc doświadczonego kierowcę. Wspomniane kilkadziesiąt godzin spędzonych za kierownicą to zazwyczaj dość mało, by poczuć wystarczającą pewność siebie. Asysta kierowcy, który przejechał już wiele tysięcy kilometrów i zajmie fotel pasażera bywa naprawdę pomocna. Dzięki temu na bieżąco uzyskasz porady, skorygujesz ewentualne błędy, a tę naukę zapamiętasz na późniejsze trasy. Pamiętaj jednak, że mimo najszczerszych chęci, nie każdy jest dobrym pedagogiem. Spośród grona rodziców, znajomych, swojego współmałżonka wybierz doświadczonego kierowcę, który charakteryzuje się cierpliwością, empatią, ale jednocześnie rozumie, że wybieracie się na wspólną przejażdżkę dokładnie po to, by udało ci się nabrać pewności siebie i potrzebujesz jak najwięcej samodzielności.
2. Jazdy doszkalające
Równie dobrym rozwiązaniem w twoim przypadku mogą okazać się jazdy doszkalające. Jeśli twój wcześniejszy instruktor dużo cię nauczył i dobrze się ze sobą dogadywaliście, możesz poprosić go o dodatkowe godziny, podczas których dopracujesz swoje słabe punkty. Istnieją też szkoły jazdy oraz nauczyciele specjalizujący się w jazdach doszkalających przeznaczonych dla osób, które zdały już egzamin na prawo jazdy, ale pragną nabrać pewności siebie. Takie rozwiązanie ma swoje unikalne zalety. Przede wszystkim wyspecjalizowany instruktor kładzie szczególny nacisk na technikę jazdy samochodem, która tak naprawdę jest kluczowa, aby nabrać dobrych nawyków i poczuć się pewnie za kierownicą. Poza tym szkoleniowiec pracujący z osobami posiadającymi już prawo jazdy ma spore doświadczenie w tej kwestii i na swojej drodze spotkał już wiele osób, które nie radzą sobie dokładnie z tymi samymi czynnościami co ty. Jeśli trafisz na instruktora, który dodatkowo ma zacięcie psychologiczne i duże pokłady empatii, istnieje duża szansa, że już po kilku przejechanych godzinach nie będziesz potrzebować dodatkowej pomocy.
Ważną zaletą jazd doszkalających jest fakt, że mogą odbywać się w twoim własnym samochodzie, a przynajmniej w aucie, którym na co dzień będziesz się poruszać. Standardowe “elki”, podobnie jak auta egzaminacyjne, to samochody miejskie, posiadające jedynie podstawowe wyposażenie. Prowadzenie większego, wyposażonego w nowoczesne systemy samochodu, podobnie jak wiekowego auta, często wiąże się z zupełnie inną specyfiką.
3. Skok na głęboką wodę, czyli samodzielna jazda!
Ta metoda nabierania pewności siebie za kierownicą pozornie może wydawać się sprzeczna z dwiema poprzednimi propozycjami. Nic bardziej mylnego. Każdy lubi przełamywać swój stres w inny sposób. Jeśli nie możesz pokonać go samodzielnie, zacznij od jazdy z doświadczonym kierowcą. Jeżeli jednak jesteś osobą, która woli skok na głęboką wodę, a twoja wiedza teoretyczna dotycząca jazdy nie budzi zastrzeżeń, po prostu wsiądź do samochodu! Korzystaj z niego w każdej możliwej okazji. Krótka podróż do sklepu? Codzienna droga do pracy? A może odwiedziny u kogoś znajomego? Nawet jeśli masz do przebycia zaledwie 1-2 kilometry, nie wahaj się pokonać tej trasy z samochodem. Każdy kierowca zaczynał właśnie w ten sposób. Na krótkiej trasie, odpowiednio przygotowując się do tego psychicznie, na pewno unikniesz ewentualnych niespodzianek. Z czasem będziesz za jednym razem pokonywać swoim samochodem coraz więcej kilometrów i nawet nie zauważysz momentu, w którym brak pewności siebie raz na zawsze przeminie. Bariery siedzą wyłącznie w twojej głowie!
4. Stwórz przyjazne warunki
Pierwsze jazdy samochodem zawsze będą wiązały się ze stresem. Aby go zredukować, stwórz jak najbardziej przyjazne warunki do jazdy. Jeśli w twojej okolicy zazwyczaj panuje dość duże natężenie ruchu, wybierz porę, w której jest ono znikome. W tym kontekście najlepszymi rozwiązaniami są bardzo wczesne godziny ranne, wieczór, a nawet ekscytująca jazda nocna. Mniejszy ruch panuje również w trakcie dłuższych weekendów, kiedy wiele osób wyjeżdża na kilka dni za miasto i z pewnością nie jeden raz zdarzyło ci się dostrzec, że twoja okolica dosłownie pustoszeje. Na niemal pustych drogach znikają potencjalne zagrożenia, a tym samym powody do stresu. Możesz bez przeszkód skupić się na doskonaleniu techniki jazdy i wypracowaniu odpowiednich nawyków, które z czasem będą przychodzić ci automatycznie.
5. Dokładnie zaplanuj trasę
Debiutanckie samodzielne jazdy samochodem warto odbywać w miejscu, które jest ci dobrze znane, czyli w twojej najbliższej okolicy. Znasz tutaj każde skrzyżowanie, wiesz, którędy chodzą piesi, gdzie powstają uliczne korki, a nawet jak długo na skrzyżowaniu pali się zielone światło. W okolicy twojego domu nic cię nie zaskoczy, a jeśli zaplanujesz trasę przejazdu od A do Z, możesz skupić się wyłącznie na prowadzeniu swojego auta. Później przyjdzie czas na coraz dłuższe trasy. Współcześni kierowcy mają o wiele łatwiej niż samochodowi debiutanci choćby 20 lat temu. Być może liczba aut na drodze jest dziś nieco większa, ale za to twoim wiernym sojusznikiem jest nawigacja GPS. Do dyspozycji masz również Google Street View. Nawet odleglejsza trasa nie musi mieć przed tobą tajemnic, a nawigacja doprowadzi cię do celu w idealny sposób, łącznie z podpowiedziami, który pas ruchu należy zająć, a także który zjazd z ronda wybrać.
Moment, w którym nabierzesz pewności siebie za kierownicą przyjdzie szybciej, niż może ci się obecnie wydawać. Z czasem jazda samochodem nie będzie dla ciebie zmartwieniem, a stresować będziesz się wyłącznie, gdy twoje auto ulegnie ewentualnej awarii. Wówczas zapraszamy cię do naszego sklepu, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne części i podzespoły w bardzo atrakcyjnych cenach, dzięki czemu całkiem sporo zaoszczędzisz, naprawiając swoje cztery kółka. Nasze oferta jest również dedykowana motocyklistom, bo obejmuje między innymi oleje motocyklowe, a także płyny eksploatacyjne oraz podzespoły do jednośladów. Zresztą istnieje spore prawdopodobieństwo, że po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii B, twoim następnym krokiem będzie nauka jazdy motocyklem!