W naszej szerokości geograficznej zimowe warunki z pewnością nie sprzyjają kierowcom i nie chodzi wyłącznie o utrudnienia pojawiające się na drogach. Również samochód wymaga starannego przygotowania na chłodniejsze miesiące roku, aby w trakcie sezonu zimowego albo wraz z nadejściem wiosny uniknąć przykrych niespodzianek. Wśród nich częste są pojawiające się ogniska korozji, niemożliwość otwarcia przymarzniętych do karoserii drzwi lub problemy z uruchomieniem silnika. Siarczysty mróz i pierwszy śnieg mogą nadejść już w listopadzie. Sprawdź, o czym musisz pamiętać przygotowując swój samochód do zimy!
Zmiana opon na zimowe
Listę kontrolną rozpocznijmy od najbardziej oczywistej czynności przygotowującej auto na zimę. Chociaż do dyspozycji kierowców są opony całoroczne, większość właścicieli pojazdów decyduje się na zmianę ogumienia przed nadejściem sezonu zimowego. Mieszanka zachowująca odpowiednią elastyczność w niskich temperaturach, a także bardziej agresywny bieżnik są na wagę złota, gdy na jezdni pojawia się błoto pośniegowe lub gdy staje się ona śliska. Lepsza przyczepność kół decyduje o bezpieczeństwie twoimi oraz twoich pasażerów. Kiedy należy zmienić opony na zimowe? Gdy tylko średnie dobowe temperatury spadną poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz uniknąć kolejek, jakie pojawiają się w warsztatach u progu sezonu zimowego, możesz zdecydować się na wymianę ogumienia tydzień wcześniej.
Przygotowanie karoserii na zimę
Jeżeli najbliższej zimy będą występować obfite opady śniegu, największym zagrożeniem dla karoserii twojego samochodu stanie się mieszanka błota pośniegowego, soli drogowej i wody. Każdy ubytek w lakierze, nawet najdrobniejsza rysa, po kontakcie z solanką staje się potencjalnym ogniskiem korozji. Dlatego w pierwszej kolejności dokładnie obejrzyj lakier na karoserii twojego auta w poszukiwaniu zarysowań i odprysków. Jesień to dobry moment na wykonanie wszelkich poprawek lakierniczych.
Karoserię warto dodatkowo zabezpieczyć poprzez zabieg glinkowania, czyli dokładne usunięcie brudu, kurzu i piasku. Gładka powierzchnia karoserii zapobiega gromadzeniu się na niej solanki. Po glinkowaniu dobrym pomysłem jest również woskowanie karoserii, bo powstały w ten sposób film dodatkowo utrudnia gromadzenie się na karoserii wody wraz z zanieczyszczeniami. Zimą nie warto rezygnować z mycia auta, jednak pamiętaj, by przeprowadzać je w dodatnich temperaturach usuwając z karoserii piasek, a przed wyruszeniem w drogę zadbaj o dokładne wysuszenie samochodu.
Wymiana akumulatora
Zazwyczaj wymianę akumulatora przeprowadza się w samochodach co kilka lat, chociaż wszystko zależy od jego jakości, a także sposobu eksploatacji auta. Zbliża się termin, w którym prawdopodobnie konieczna będzie wymiana akumulatora? W takim razie dokonaj jej przed zimą. Pamiętaj, że w ujemnych temperaturach akumulatory tracą nawet jedną trzecią swojej mocy, więc może czekać Cię przykra niespodzianka w postaci problemów z uruchomieniem auta. Jeżeli masz wątpliwości, czy akumulator w twoim samochodzie wciąż posiada wystarczającą wydajność, a w domu nie dysponujesz sprzętem do jego diagnozy, odwiedź warsztat samochodowy, gdzie prawdopodobnie wykonasz taki test za darmo i w razie potrzeby dokonasz wymiany.
Zabezpieczenie uszczelek
Czy zdarzyło Ci się sytuacja, w której podczas przymrozków drzwi twojego pojazdu przymarzły do karoserii i nie dało się ich otworzyć? Siłowanie się z przymarzniętymi drzwiami to nienajlepszy pomysł, ponieważ może doprowadzić do zerwania uszczelki. Na szczęście temu zjawisku możesz stosunkowo łatwo zapobiec. Przymarzanie uszczelek odbywa się za sprawą wody gromadzącej się w mikroszczelinach, która po zamarznięciu zwiększa swoją objętość. Przed sezonem zimowym dokładnie umyj uszczelki, pozbądź się zanieczyszczeń przy pomocy odkurzacza, a po ich osuszeniu nasmaruj dedykowanym preparatem. Doraźnie powinna sprawdzić się także gliceryna.
Wymiana płynów eksploatacyjnych
U zarania sezonu zimowego warto pomyśleć również o wymianie płynów eksploatacyjnych. Olej silnikowy powinno się wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, zależnie od przebiegu – najczęściej co kilkanaście tysięcy kilometrów. Jeżeli na podstawie dotychczasowego przebiegu szacujesz, że termin wymiany nadejdzie w środku zimy, warto pomyśleć o niej z lekkim wyprzedzeniem. Zużyty i zanieczyszczony olej silnikowy jeszcze mocniej traci swoje właściwości w niskich temperaturach, co oczywiście utrudnia prawidłowe smarowanie, a w konsekwencji negatywnie wpływa na kondycję jednostki napędowej. Przy okazji nie zaszkodzi sprawdzenie filtru paliwa.
Z kolei płyn chłodniczy jest przystosowany do pracy w niskich temperaturach i skomponowany w taki sposób, aby nie zamarzał. Dotyczy to jednak wyłącznie płynów, który nie został zanieczyszczony. Dlatego przed zimą warto skontrolować również płyn w układzie chłodzenia i w razie jakichkolwiek wątpliwości także zdecydować się na jego wymianę. Zamarznięcie cieczy może doprowadzić do poważnego uszkodzenia chłodnicy, a tym samym kosztów, których masz szansę uniknąć pamiętając o tym obowiązku.
Kontrola układu zawieszenia
O tym, na jakie zagrożenia narażone jest zawieszenie samochodowe, a szczególnie sprężyny zawieszenia w trakcie sezonu zimowego pisaliśmy w osobnym tekście na naszym blogu. Błoto pośniegowe i sól drogowa to potencjalne źródło korozji sprężyn, a nierówności w asfalcie powstające na skutek zamarzania wody stanowią dodatkowe obciążenie dla zawieszenia. Dlatego przed zimą warto dokonać jego przeglądu, a jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak wyraźne ogniska korozji, osiadanie sprężyn lub zmiana prześwitu auta, rozważ wymianę sprężyn na nowe, fabrycznie zabezpieczone lakierem antykorozyjnym.
Regulacja oświetlenia
Jazda samochodem zimą nie wiąże się jedynie z utrudnieniami wynikającymi z pogody, ale także szybszym zapadaniem zmroku. Gorsza widoczność w połączeniu ze śliską nawierzchnią znacząco skraca czas reakcji kierowcy. Dlatego warto zadbać o to, by światła mijania w twoim aucie działały zimą bez zarzutu. Ważną rolę odgrywa regulacja świateł, ponieważ zbyt wysoki kąt padania sprawia, że nie oświetlają one drogi tak jak powinny, a jednocześnie mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Regulacja świateł w warsztacie samochodowym to dość symboliczny koszt. Jeśli żarówki świateł mijania świecą słabiej, warto wymienić je przed sezonem zimowym. Przy okazji sprawdź też, czy klosze świateł nie uległy zamgleniu lub porysowaniu.
Wymiana świec zapłonowych lub świec żarowych
Problemy z uruchomieniem silnika twojego samochodu zimą nie muszą być efektem rozładowanego akumulatora czy niskiej jakości oleju silnikowego. Wymiana świec żarowych i świec zapłonowych to czynność serwisowa, którą przeprowadza się stosunkowo rzadko – co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, dlatego dość łatwo o niej zapomnieć. Jeśli termin wymiany zbliża się wielkimi krokami, przeprowadź ją jeszcze przed zimą, aby któregoś mroźnego dnia nie spóźnić się do pracy przez awarię samochodu. Charakterystycznym objwem zużycia świec bywa nierównomierna praca silnika na biegu jałowym.
Wymiana wycieraczek
Wycieraczki to typowe części samochodowe o charakterze eksploatacyjnym. Guma naturalnie traci z czasem swoje właściwości, natomiast odkształcenia powodują, że wycieraczka nie przylega szczelnie do szyby, więc na szkle pozostają zacieki. Jazda autem w warunkach zimowych, po zmroku, w blasku świateł mijanych pojazdów i przy ograniczonej widoczności ze względu na nieskuteczne wycieraczki to nienajlepszy pomysł. Zdecydowanie warto przeprowadzić wymianę jesienią, jeśli dostrzegasz już pierwsze objawy zużycia wycieraczek. Przy okazji zadbaj też o płyn do spryskiwaczy.
Kontrola ogrzewania i wentylacji
Gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, w aucie jak nigdy ważna jest sprawnie działająca wentylacja i ogrzewanie. Nie chodzi wyłącznie o komfort termiczny pasażerów, ale również możliwość szybkiego pozbycia się zjawiska zaparowanych szyb. Koniecznie obejrzyj odpływ wody znajdujący się w podszybiu i usuń z niego brud. Warto rozważyć także wymianę filtra pyłkowego, bo jego sprawna praca przyczyni się do lepszego osuszania wnętrza pojazdu, nie wspominając o usuwaniu nieprzyjemnych zapachów.
Jeśli przygotowujesz swoje auto na zimę i potrzebne Ci są niezawodne części samochodowe oraz płyny eksploatacyjne i kosmetyki – zapoznaj się z ofertą sklepu Aparts. Jesteśmy niezależnym dystrybutorem, dzięki czemu markowe produkty są u nas dostępne w naprawdę konkurencyjnych cenach!