Skip to content
  • Sklep Motoryzacyjny
  • Blog
Blog Motoryzacyjny – Aparts.pl
Menu
  • Sklep Motoryzacyjny
  • Blog
PostedinSerwis i eksploatacja Posted on 30 listopada 2022

Sprawdzone sposoby na odmrażanie szyb

Posted By aparts

Zima nie jest najprzyjemniejszym okresem z punktu widzenia kierowców. Po pierwsze, ujemne temperatury wiążą się z niebezpieczeństwem powstawania oblodzenia na drodze, a także jej zaśnieżenia, co utrudnia prowadzenie auta i wymaga dobrej techniki jazdy i zachowania szczególnej ostrożności. Śliskiej nawierzchni zapobiega obficie wysypywana co roku na drogi sól, jednak ona z kolei stanowi zagrożenie dla karoserii, podwozia i układu elektrycznego samochodu. Zimą pojawiają się również problemy z uruchomieniem silnika lub przymarzanie drzwi do karoserii, jeżeli auto przez dłuższy czas postoi na mrozie. Kolejnym wyzwaniem są ośnieżone i oszronione szyby. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Najlepszym sposobem pozostaje garażowanie auta, ale nawet wówczas samochód bywa pozostawiany w ciągu dnia na miejskim parkingu, na którym szyby także mogą zamarznąć przez kilka godzin, zwłaszcza, gdy dojdzie akurat do opadów śniegu. W batalii z zamrożonymi szybami kierowcy mają do dyspozycji kilka sprawdzonych sposobów – od tradycyjnych skrobaczek, przez domowe roztwory, po profesjonalne preparaty. Dziś przedstawiamy sprawdzone metody odmrażania szyb samochodowych.

Szczotka i skrobaczka 

Zacznijmy od najbardziej tradycyjnej metody, czyli klasycznego zestawu szczotki oraz skrobaczki. Pierwsza jego część – zmiotka służy do usuwania z szyby pokrywy śnieżnej, jeżeli w nocy lub w trakcie dziennego postoju doszło do opadów atmosferycznych. Z grubą warstwą śniegu wycieraczki mogą sobie skutecznie nie poradzić. Wtedy do gry wchodzi szczotka o dość sztywnym włosiu, ale jednocześnie niezbyt twardym, aby w trakcie wielokrotnego powtarzania tego procesu nie doszło do porysowania szyb. Jak poradzić sobie natomiast z twardym i mocno przylegającym do szkła szronem?

Skrobaczka do szyb stanowi podstawowe zimowe wyposażenie każdego właściciela pojazdu. Proste i skuteczne rozwiązanie sprawdzi się w każdych okolicznościach. Jedyne, o czym musi pamiętać kierowca, to odpowiedni wybór skrobaczki, ponieważ liczba dostępnych na rynku wariantów potrafi przyprawić o prawdziwy ból głowy, a różnice pomiędzy nimi wbrew pozorom są naprawdę znaczące.

Nie warto inwestować w najtańsze, wykonane z tworzywa warianty. Ich skuteczność jest ograniczona, szybko ulegają uszkodzeniom i deformacjom, a niektóre spośród nich potrafią porysować powierzchnię szkła. Najlepszą opinią wśród kierowców cieszą się natomiast skrobaczki do szyb wyposażone w wytrzymałe mosiężne ostrza, które doskonale radzą sobie ze szronem. Najważniejsze, by skrobaczka nie posiadała bardzo ostrych krawędzi, które mogłyby uszkodzić szkło. Na rynku dostępne są również skrobaczki podgrzewane przez gniazdo zapalniczki. To dość skuteczne rozwiązanie, chociaż zimą stanowi dodatkowe obciążenie dla akumulatora.

Płachta z osłoną termiczną

A może zamiast każdego dnia walczyć z zamrożonymi szybami, lepiej zapobiegać temu zjawisku? W latach 90. na polskich parkingach łatwo było dostrzec pojazdy całkowicie przykryte specjalnymi płachtami, które stanowiły dobre zabezpieczenie na noc. Takie rozwiązanie miało oczywiście swoją wadę, ponieważ płachty charakteryzowały się stosunkowo dużą masą, a ich ułożenie zajmowało wiele czasu.

Dziś właściciele aut mają do dyspozycji podobne rozwiązania, ale wygodniejsze i w bardziej nowoczesnej odsłonie. Są nimi specjalne maty do zakrywania przedniej szyby na noc. Maty antyszronowe posiadają powłokę termiczną, a także warstwę wodoodporną, która jeszcze mocniej zapobiega gromadzeniu się na szybie lodu. Montaż takiej maty jest niezwykle prosty, ponieważ wystarczy po obu stronach przytrzasnąć ją drzwiami. Co ciekawe, rozwiązanie sprawdza się również latem przy intensywnym nasłonecznieniu, ponieważ zapobiega nagrzewaniu się wnętrza samochodu i negatywnemu wpływowi promieniowania UV na tapicerkę.

Mata antyszronowa to stosunkowo niewielki wydatek, ponieważ można ją kupić już za kilkadziesiąt złotych. Wady? Konieczność wożenia ze sobą stosunkowo dużej maty. Poza tym płachta stanowi zabezpieczenie jedynie dla przedniej, ewentualnie również tylnej szyby, a więc szron, lód i śnieg wciąż będą gromadzić się na szybach bocznych. To tylko częściowe rozwiązanie problemu.

Ciepła woda

Czasami najprostsze metody okazują się najskuteczniejsze. Do takich z pewnością zalicza się usuwanie szronu i lodu przy pomocy wody. Jednak płyn nie powinien mieć temperatury pokojowej, ale zostać delikatnie podgrzany, w taki sposób, aby nad naczyniem unosiła się para. Wylanie letniej wody na szybę powoduje, że lód dość szybko się topi, a następnie jego pozostałości można wygodnie usunąć przy pomocy skrobaczki lub innego, improwizowanego narzędzia.

Problem w tym, że ten sposób wiąże się z koniecznością podgrzewania wody przed wyjazdem i wynoszenia jej na parking. Poza domem zadanie staje się nie tylko czasochłonne, ale wręcz utrudnione. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo pęknięcia szyby, jeżeli woda zostanie podgrzana do zbyt wysokiej temperatury.

Domowe roztwory do odmrażania szyb

Aby uniknąć konieczności podgrzewania wody, można zamiast samej cieczy zastosować jej roztwór. Kierowcy mają do dyspozycji trzy warianty, które charakteryzują się rozmaitymi zaletami i wadami.

Domowe roztwory do odmrażania szyb:

  • Woda i alkohol – to rozwiązanie do osiągnięcia skuteczności potrzebuje sporego zużycia alkoholu, ponieważ miesza się go z wodą w proporcji 2:1. Rozwiązanie sprawdza się najlepiej, jeżeli szyba zostanie pokryta roztworem jeszcze przed zamarznięciem. Pozostawiając auto na zewnątrz stosunkowo łatwo zapomnieć o tej profilaktyce.
  • Woda i ocet – kolejny sposób to ocet wymieszany z wodą w proporcji 3:1. Roztwór bardzo szybko rozmraża szybę, natomiast sam ocet może stanowić zabezpieczenie szyb na noc. Wybierając ten sposób warto zachować ostrożność, ponieważ ocet bywa szkodliwy dla lakieru. Kolejną jego wadę stanowi niezbyt przyjemny zapach.
  • Alkohol izopropylowy i płyn do naczyń – trzeci sposób to najbardziej zaawansowana mikstura. Do butelki z alkoholem izopropylowym o stężeniu 70% wystarczy dolać kilka kropel płynu. Tak stworzony preparat szybko usuwa szron i lód, a niektórzy kierowcy dodają ten roztwór również do płynu do spryskiwaczy, by zapobiegać zamarzaniu wycieraczek.

Profesjonalny preparat do  odmrażania szyb

Czy w trakcie zimy warto improwizować przy pomocy domowych roztworów służących do odmrażania szyb? Niekoniecznie – na rynku od dawna dostępne są profesjonalne preparaty w butelce lub aerozolu. Szczególnie ten drugi wariant jest niezwykle wygodny. Szron i lód nie wytrzymują konfrontacji z dedykowanym środkiem chemicznym, więc zazwyczaj wystarczy tylko jedno użycie. Resztki osadu może natomiast wygodnie usunąć przy pomocy szczotki.

Drobną wadą preparatów do odmrażania szyb jest fakt, że pozostawiają one po sobie zacieki. Dlatego przed wyruszeniem w drogę warto wyczyścić szybę wycieraczkami. Ponadto preparatów do spryskiwania szyb nie należy trzymać w niegarażowanym aucie, ponieważ w niskich temperaturach tracą one częściowo swoją skuteczność.

Szukasz wyposażenia samochodu na zimę? Odwiedź sklep internetowy Aparts, gdzie znajdziesz niezbędne kosmetyki samochodowe, płyny eksploatacyjne i doskonałej jakości części samochodowe dostępne w bardzo konkurencyjnych cenach i z szybką dostawą!

Previous Article
Zamienniki opon – jak dobrać rozmiar?
Next Article
Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?

About Author

aparts

Related Posts

  • Jak często należy sprawdzać układ hamulcowy?

    30 listopada 2022
  • Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?

    30 listopada 2022
  • Typowe awarie i usterki w Citroenach

    31 października 2022

Kategorie

  • Nowości w ofercie3
  • Prawne sprawy10
  • Samochód bez tajemnic39
  • Serwis i eksploatacja31
  • Uncategorized2
  • Z życia kierowcy20

Ostatnie wpisy

  • Naprawa automatycznej skrzyni biegów a manualnej – porównanie
  • Jak często należy sprawdzać układ hamulcowy?
  • Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?
  • Sprawdzone sposoby na odmrażanie szyb
  • Zamienniki opon – jak dobrać rozmiar?
inSamochód bez tajemnic 1 kwietnia 2021

Honda Civic IX generacji (2011-2017) – japoński styl

Byaparts
kupowanie ubezpieczenia samochodowego oc
inPrawne sprawy 22 stycznia 2021

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – co należy wiedzieć?

Byaparts

Najnowsze Wpisy

  • Naprawa automatycznej skrzyni biegów a manualnej – porównanie
  • Jak często należy sprawdzać układ hamulcowy?
  • Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?
  • Sprawdzone sposoby na odmrażanie szyb
  • Zamienniki opon – jak dobrać rozmiar?

Kategorie

  • Nowości w ofercie
  • Prawne sprawy
  • Samochód bez tajemnic
  • Serwis i eksploatacja
  • Uncategorized
  • Z życia kierowcy
Aparts.pl © Copyright 2021. F.H.U. AUTO- PARTS