O oponach samochodowych myśli się zazwyczaj przy okazji konieczności wymiany ogumienia z letniego na zimowe lub odwrotnie. Nie od dziś wiadomo, że poszczególne rodzaje bieżników, a także kompozycje mieszanki inaczej spisują się w konkretnych zakresach temperatur, a także na śliskiej, mokrej bądź ośnieżonej nawierzchni. Jednak warto pamiętać, że opony samochodowe z czasem ulegają zużyciu. Wówczas kierowca może zdecydować się na zakup ogumienia identycznego jak fabryczne, albo wybrać zamienniki opon, które w pewnym stopniu wpłyną na właściwości jezdne auta.
Czym dokładnie są zamienniki opon? W jaki sposób prawidłowo dobrać rozmiar zamienników opon do swojego pojazdu? Po co kierowcy decydują się na wybór zamienników? Na jakie dodatkowe czynniki należy zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie zamienników opon? Wyjaśniamy!
Czym są zamienniki opon?
Najpierw omówmy, czym tak naprawdę są zamienniki opon. Czy różnią się one przede wszystkim marką producenta i ewentualnie właściwościami, podobnie jak części samochodowe uznawane za zamienniki? Nie do końca! Za zamienniki opon uważa się po prostu ogumienie o innym rozmiarze niż fabryczne stosowane w danym modelu auta, przy czym należy pamiętać, że prawidłowo dostosowane zamienniki posiadają parametry pozwalające na zachowanie pełnego bezpieczeństwa podczas poruszania się autem.
Kierowcy decydują się na dobór zamienników z kilku powodów. Często chodzi po prostu o to, że ogumienie o mniejszej średnicy jest sporo tańsze od ogumienia montowanego fabrycznie w danym modelu samochodu. Ponadto zamienniki wpływają także na właściwości jezdne, dzięki czemu kierowca może dostosować samochód do swoich potrzeb i oczekiwań. Niektórzy właściciele pojazdów wybierają zamienniki opon, aby umożliwić w ten sposób zmianę rozmiaru felg, a tu wchodzą w grę dodatkowo kwestie estetyczne.
Jednak dobór zamienników opon nie może być przypadkowy. W internecie dostępne są kalkulatory, które pozwalają zweryfikować, jakie zamienniki opon są odpowiednie do konkretnego modelu auta, jednak nie należy traktować ich jako wyroczni, bo w grę wchodzą także dodatkowe parametry. Nieprawidłowy dobór ogumienia może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wypadku na skutek pęknięcia opony, albo utraty kontroli nad pojazdem. Stosowanie zamienników opon jest jak najbardziej dopuszczalną praktyką, pod warunkiem, że właściciel pojazdu dopilnuje, że wybrane przez niego ogumienie jest bezpieczne.
Jakie są zalety stosowania zamienników opon?
Wybierając zamienniki opon kierowcy nie zwracają uwagi wyłącznie na średnicę ogumienia. Drugim istotnym parametrem jest szerokość opony. W tym przypadku nawet kilka milimetrów może mieć spore konsekwencje wpływające znacznie na prowadzenie auta. Oczywiście są one odmienne zależnie od tego, czy wybrane zostaną szersze, czy węższe od oryginału w opony.
· Zamienniki opon szersze od oryginału
Zacznijmy od zamienników opon, które są szersze od fabrycznych oryginałów. Jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się na montaż takiego ogumienia, może przede wszystkim liczyć na lepszą przyczepność do drogi, która sprawdzi się między innymi w przypadku mniej doświadczonych kierowców, a także wówczas, gdy auto często porusza się po śliskiej nawierzchni. Równie istotną konsekwencją jest krótsza droga hamowania niż w przypadku opon oryginalnych. Wynika ona oczywiście z większej powierzchni kół, jaka styka się z nawierzchnią. Ponadto posługując się szerszymi zamiennikami opon można łatwiej panować nad pojazdem, co ma znaczenie szczególnie podczas wchodzenia w zakręty. Innymi słowy, szersze zamienniki opon to dobry wybór dla kierowców stawiających na spokojniejszą jazdę i wyższy poziom bezpieczeństwa.
Jednak co ciekawe, szersze zamienniki opon nie gwarantują stabilnego prowadzenia samochodu we wszystkich warunkach. Wyjątek stanowi pokonywanie solidnych kałuż, podczas których auto może doświadczyć tak zwanego aquaplaningu, czyli utraty stabilności. Korzystanie z szerszych opon utrudnia odprowadzanie spod nich wody, zatem trudno się temu dziwić. Oprócz tego, kierowcy wybierający szersze opony muszą liczyć się z większym zużyciem paliwa, bo szersze opony oznaczają silniejsze tarcie kół o nawierzchnię. Taki wybór wpływa też na komfort kierowcy i pasażerów polegający na wyższym poziomie hałasu, a także gorszym wybieraniu nierówności, chociaż w tym drugim przypadku dominującą rolę odgrywa zawieszenie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że szersze opony są droższe, chociaż będą służyły swojemu właścicielowi przez przynajmniej kilka lat, więc myśląc o bezpieczeństwie można nieco głębiej sięgnąć do portfela.
· Zamienniki opon węższe od oryginału
Stosowanie zamienników opon często polega również na ich wymianie na węższe egzemplarze. Takie rozwiązanie także ma swoje zalety. Jedną z nich jest wyższa odporność na aquaplaning, a z tym zjawiskiem można spotkać się za każdym razem, gdy dojdzie do obfitych opadów atmosferycznych. Takie ulewy w ostatnich latach nasilają się w naszym kraju. Wybór węższych opon wiąże się z wyższym komfortem jazdy, ponieważ powstaje mniejszy hałas, a ewentualne nierówności są lepiej tłumione. Ponadto węższe opony to zwykle dla kierowcy mniejszy wydatek, jednak ten argument nie powinien być kluczowy.
Wady? Stosowanie węższych opon naturalnie wydłuża drogę hamowania pojazdu, ponieważ opór generowany przez koła jest mniejszy. Warto pamiętać, że w kryzysowych sytuacjach nawet pół metra miewa kluczowe znaczenie i dzięki temu zapasowi nie dochodzi do groźnego wypadku. Auto wyposażone w opony węższe od oryginałów charakteryzuje się gorszą przyczepnością, a jest to szczególnie odczuwalne na zakrętach. Takich opon z pewnością nie powinni wybierać mniej doświadczeni kierowcy, którzy dopiero doskonalą swoją technikę jazdy.
Jak dobrać prawidłowy rozmiar i parametry zamienników opon?
Na zastosowanie zamienników opon powinni decydować się wyłącznie właściciele pojazdów, którzy podejmują świadomą decyzję i którym przyświeca przy tym konkretny cel. Przed zakupem ogumienia należy upewnić się, że jest ono odpowiednie. Jakie czynniki należy wziąć przy tym pod uwagę?
· Dopuszczalna różnica w średnicach opon
Jeśli chodzi o średnicę opon, dopuszczalny margines przy wyborze ich zamienników nie jest zbyt wysoki. Przyjęło się, że średnica zamienników może być maksymalnie większa od oryginału o +1,5%. Przy wyborze ogumienia o mniejszej średnicy różnica także nie może być ogromna, bo wynosi maksymalnie -2%. Jednak w przypadku starszych aut, zwłaszcza tych o nie do końca znanej historii, wybór może nie być tak oczywisty. Należy liczyć się z możliwością, że w aucie już zamontowano zamienniki. W takim przypadku dopuszczalne wymiary zamienników należy odnosić do rozmiaru homologowanego dla danego modelu. Wiarygodne źródło informacji stanowi instrukcja pojazdu.
· Indeks prędkości
Kolejnym czynnikiem, który koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze ogumienia jest indeks prędkości opon. Odnosi się on do maksymalnej prędkości eksploatacyjnej wyrażonej przy pomocy konkretnych liter, gdzie przykładowo litera T oznacza maksymalną prędkość 190 km/h, a litera H 210 km/h. Przekroczenie wskazanej prędkości na danym ogumieniu wiąże się z niebezpieczeństwem.
Oczywiście porównując indeks prędkości do limitów obowiązujących na drogach i tak mamy do czynienia z dużym zapasem. Z drugiej strony wystarczy udać się za zachodnią granicę, aby móc mocniej wcisnąć gaz, ponieważ w Niemczech na autostradach nie obowiązuje limit prędkości. Ponadto właściciele sportowych aut niekiedy lubią spróbować swoich sił na torze. W takich przypadkach indeksu prędkości konkretnego ogumienia nie należy bagatelizować w trosce o swoje bezpieczeństwo.
· Indeks nośności
Wybierając zamienniki opon samochodowych trzeba pomyśleć również o jeszcze jednym kryterium. Jest nim indeks nośności opon. Jego wartość określa maksymalne obciążenie, jakie może przypadać na jedną oponę pojazdu, wyrażane w kilogramach. W jaki sposób upewnić się, że wybrane opony mają prawidłową nośność? Najlepszym sposobem jest zapoznanie się ze zaleceniami przygotowanymi przez producenta auta.
Szukasz ciekawych porad dotyczących motoryzacji i eksploatacji auta? Zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu! Odwiedź również sklep internetowy Aparts, w którym części samochodowe, kosmetyki i płyny eksploatacyjne znajdziesz w bardzo konkurencyjnych cenach z możliwością wysyłki nawet w ciągu 12 godzin!