Samochody marki Mercedes przez wielu miłośników motoryzacji są uważane za kultowe. Inni sądzą, że za takim postrzeganiem marki kryje się wiele przesady. Nie ulega jednak wątpliwości, że Mercedes osiągnął wyjątkową pozycję na rynku. Jedną z charakterystycznych cech tej marki, jest własny podział na klasy pojazdów, który od lat ma zresztą duże znaczenie marketingowe. Jakie klasy Mercedesa wyróżniamy? Jak odczytywać pozostałe oznaczenia samochodów tej dobrze znanej niemieckiej marki?
Klasy aut Mercedes
Dla osób mniej interesujących się motoryzacją podział aut Mercedesa na klasy może być nieco kłopotliwy. Dzieje się tak dlatego, że klasy Mercedesa stosunkowo często bywają mylone z przyjętym w Europie podziałem aut na segmenty odnoszące się do wielkości pojazdów. Stosowane oznaczenia wzajemnie się nie pokrywają, ale w obu przypadkach częściowo występują te same litery. Poniżej przedstawiamy klasy Mercedesa, przy okazji podając, który segment według europejskiej klasyfikacji reprezentują.
Mercedes klasy A
W nomenklaturze Mercedes klasa A odnosi się obecnie do aut kompaktowych wyposażonych w nadwozie typu hatchback. Pierwszy przedstawiciel tej klasy – model W168, który zadebiutował na rynku w 1997 roku – według europejskiej klasyfikacji wielkości reprezentował segment B, podobnie jak jego następca oznaczony symbolem W169. Późniejsze Mercedesy klasy A, czyli produkowany w latach 2012-2018 W176 oraz aktualny model W177 zostały nieco powiększone wobec swoich poprzedników i dziś reprezentują segment C. Ich konkurencją nie są więc najmniejsze auta miejskie, takie jak Skoda Citigo czy Citroen C1, co wynikałoby z litery A, natomiast auta kompaktowe, na przykład Ford Focus, Hyundai I30 oraz Kia Cee’d.
Mercedes klasy B
Mercedesy klasy B również są autami kompaktowymi, czyli w europejskiej klasyfikacji wielkości reprezentują segment C, jednak w tym przypadku chodzi o samochody z nadwoziem typu minivan. Pierwszym przedstawicielem tej klasy był model W245, który zadebiutował na rynku w 2005 roku. Dziś mamy do czynienia z trzecim przedstawicielem Mercedesa klasy B, którym jest produkowany od roku 2018 model W247.
Mercedes klasy C
Bardzo popularne w Polsce Mercedesy klasy C mają ze sobą dłuższą historię, bo sięgającą 1993 roku. Wówczas w sprzedaży pojawił się Mercedes W202. Auto, podobnie jak jego następcy są w europejskiej klasyfikacji wielkości zaliczane do klasy średniej, czyli samochodów rodzinnych oznaczonych segmentem D. Dotychczas Mercedes klasy C doczekał się aż 5 generacji. Najnowszy przedstawiciel tego segmentu – W206 zadebiutował w tym roku. Wśród modeli reprezentujących klasę C wyróżniamy kilka rodzajów nadwozia – sedan, kombi, Coupe oraz Cabrio.
Mercedes klasy E
Historia Mercedesa klasy E sięga aż 1984 roku, kiedy na rynku pojawił się model W124. Popularny “baleron” ma tyluż zwolenników co przeciwników. Ci drudzy uważają, że auto mimo swoich dużych gabarytów jest niewygodne, a przede wszystkim brakowało w nim adekwatnych do swoich czasów nowinek technicznych. Rozstrzyganie tego sporu nie ma sensu, ale nie ulega wątpliwości, że auto odniosło ogromny sukces rynkowy, o czym świadczy produkcja do 1995 roku. Dziś mamy do czynienia z już piątą generacją Mercedesów klasy E, którą jest model W213 produkowany od 2016 roku. Auto jest dostępne z nadwoziem typu sedan, kombi, coupe oraz cabrio, podobnie jak wspomniany “baleron”, chociaż druga i trzecia generacja ograniczała wybór jedynie do sedana i kombi. Co ciekawe, bezpośredni następca “balerona” – model W210 także doczekał się interesującego przydomku – „okular”. Bez wątpliwości zadecydowały o tym charakterystyczne okrągłe światła. W przypadku tych modeli klasyfikacja Mercedesa pokrywa się z klasyfikacją Europejską – samochody segmentu E to auta klasy wyższej średniej, a w angielskim nazewnictwie – ekskluzywne.
Mercedes klasy S
Pierwszy Mercedes klasy S pojawił się na rynku już w 1972 roku i był oznaczony symbolem W116. Auto, podobnie jak wszyscy jego następcy, reprezentowało według europejskiej klasyfikacji segment F, do którego zaliczają się samochody luksusowe. Auta te charakteryzują się mocnymi silnikami i niezwykle bogatym wyposażeniem. Obecnie kierowcy dysponujący naprawdę solidnym budżetem mogą rozważyć zakup Mercedesa W223, czyli siódmej generacji pojazdu, która zadebiutowała na rynku w 2020 roku.
Mercedes klasy G
W ofercie Mercedesa znajdują się też oczywiście auta terenowe, które reprezentuje klasa G. Według europejskiej klasyfikacji samochody terenowe należą do segmentu I. Prace nad autem trwały od 1972 roku i było ona początkowo przeznaczone dla Bundeswehry. W ten sposób w roku 1979 zadebiutował model W460. Auto cieszyło się dużym powodzeniem wśród miłośników samochodów terenowych, które reprezentują konserwatywne podejście i nie posiadają bogatego wyposażenia, za to zgodnie ze swoim przeznaczeniem bardzo dobrze radzą sobie w trudnym terenie. Współczesny Mercedes klasy G to trzecia generacja pojazdu, czyli model W464 produkowany od 2018 roku. Dziś auta te mają więcej wspólnego z komfortowymi rodzinnymi SUV-ami niż lekkimi pojazdami terenowymi.
Mercedes klasy V
W nomenklaturze Mercedesa klasa V odnosi się do samochodów osobowych klasy wyższej posiadających nadwozie typu van. Za pierwszego przedstawiciela tej klasy należy uznać model W638, produkowany od 1999 do 2003 roku. Dziś w ofercie marki dostępny jest pojazd oznaczony symbolem W447, który zadebiutował w roku 2014. Mercedesy klasy V to auta osobowe często luksusowo wyposażone i przystosowane do przewożenia VIP-ów. Konstrukcyjnie mają bardzo wiele wspólnego z mercedesem Vito, czyli typowym autem dostawczym.
Pozostałe symbole wykorzystywane przez Mercedesa
Od pewnego czasu oprócz standardowych oznaczeń stosowanych przez Mercedesa używa się także dodatkowych, do których należą:
- CL – samochody z nadwoziem typu Coupe, charakteryzujące się dachem opadającym tuż za słupkiem B,
- GL – samochody terenowe, crossovery i SUV-y,
- SL – samochody sportowe z nadwoziem typu roadster.
Oprócz tego funkcjonuje bardziej szczegółowy podział z zastosowaniem trzech liter, bo poszczególne modele występują także w odmiennych wersjach nadwozia. Poza tym dodatkowe, jednoliterowe symbole odnoszą się do rodzaju wykorzystywanego przez silnik paliwa.
Interesuje Cię więcej ciekawostek ze świata motoryzacji? Znajdziesz je w innych wpisach opublikowanych na naszym blogu. Koniecznie zapoznaj się też z ofertą naszego sklepu, gdzie znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować do swojego pojazdu, w tym części samochodowe, płyny eksploatacyjne, oleje motocyklowe czy przydatne akcesoria.