Wybór samochodu stanowi trudną decyzję. Wśród wielu czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, system świateł samochodowych, a konkretnie rodzaj zastosowanych w danym modelu reflektorów prawdopodobnie nie należy do najważniejszych, jednak warto wiedzieć, czym poszczególne rozwiązania różnią się od siebie. Jeszcze niedawno standardem w samochodach osobowych były klasyczne halogeny. W niektórych modelach, zwłaszcza reprezentujących wyższe segmenty i stanowiących klasę premium można było spotkać również ksenony. Dziś granice się zatarły, natomiast na rynku pojawiły się także inne, bardziej innowacyjne rozwiązania. Jak działają poszczególne rodzaje reflektorów samochodowych? Jakie są ich wady i zalety? Czym są nowoczesne systemy inteligentnych świateł drogowych?
Współczesne systemy świateł drogowych – rodzaje reflektorów
Świadomy wybór reflektorów samochodowych jest istotny z kilku powodów. Dobre oświetlenie drogi przyczynia się do wyższego poziomu bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Nowoczesne systemy świateł samochodowych mają za zadanie poszerzyć pole widzenia kierującego pojazdem, a także maksymalnie rozjaśnić przestrzeń przy zachowaniu odpowiedniego kontrastu, w dodatku nie męcząc nadmiernie oczu kierowcy. Dlatego na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania z zakresu świateł samochodowych. Czym charakteryzują się poszczególne typy reflektorów, jakie możemy spotkać we współczesnych modelach aut?
Reflektory halogenowe
Wśród dostępnych na rynku systemów świateł samochodowych najstarszym, aczkolwiek do dzisiaj popularnym rozwiązaniem, są reflektory halogenowe. Technologia pojawiła się w branży motoryzacyjnej jeszcze w latach 60. Czy popularne halogeny można uznać za przestarzale? Biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości technologiczne z pewnością tak, ale kierowcy poszukujący auta z salonu bardzo często decydują się właśnie na nie, ponieważ są rozwiązaniem bazowym i nie wymagają dopłaty w trakcie konfiguracji pojazdu.
Właściciel samochodu wyposażonego w halogeny nie musi także liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacji. Wymiana żarówki jest prosta i kosztuje naprawdę niewiele. Na czym polegają natomiast wady reflektorów halogenowych? Generują stosunkowo niewielki strumień świetlny, sięgający maksymalnie 1500 lumenów. Przekłada się to na ograniczone pole widzenia kierowcy. Ciepła, bo żółta barwa światła, także nie jest optymalna i znacząco odbiega od temperatury barwowej światła dziennego, do odwzorowania którego dąży się w bardziej nowoczesnych systemach oświetlenia. Jednak światła halogenowe były eksploatowane w samochodach przez lata i nic nie wskazuje na to, w przewidywalnej przyszłości miały zniknąć z rynku.
Reflektory ksenonowe
Kierowcy, którzy pamiętają lata 90., prawdopodobnie marzyli wówczas o tym, aby ich pojazdy były wyposażone w nowocześniejsze od halogenów reflektory ksenonowe. Gdy ten system świateł samochodowych pojawił się na rynku, stanowił prawdziwą innowację wobec powszechnie używanych halogenów. Początkowo ksenony były montowane przede wszystkim w samochodach reprezentujących segmenty premium i sprawiały, że pojazdy te mocno wyróżniały się na ulicach.
Właściciele aut wyposażonych w reflektory ksenonowe mogą liczyć na silniejszy snop światła, którego wartość sięga nawet 3000 lumenów. Przekłada się to na lepsze pole widzenia kierowcy. Dużą zaletą ksenonów jest generowanie obrazu o wyższym kontraście, dzięki czemu prowadząc auto można ze znacznej odległości dostrzec więcej szczegółów znajdujących się przed pojazdem. Lampy w reflektorach ksenonowych wystarczają na kilka lat działania. Po pewnym czasie barwa światła stopniowo się zmienia w kierunku fioletowej, co oznacza, że nadchodzi czas wymiany lampy. Koszt takiego przedsięwzięcia jest co prawda wyższe niż w przypadku halogenów, ale zamyka się w granicach kilkudziesięciu złotych, więc nadal jest stosunkowo niski biorąc pod uwagę czas eksploatacji reflektorów ksenonowych. W odróżnieniu od halogenów ksenony są jednak dzisiaj wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania.
Reflektory samochodowe LED
Reflektory ksenonowe przeszły do odwrotu, gdy tylko na rynku pojawiły się jeszcze bardziej nowoczesne i wydajne reflektory samochodowe LED. W odróżnieniu od swoich poprzedników, systemy świateł samochodowych wykonane w tej technologii są bardziej złożonymi konstrukcjami. Reflektory LED składają się z wielu diod oraz systemu zwierciadeł. Lampy LED to z pewnością rozwiązanie droższe w produkcji od halogenów, ale kierowca, który się na nie zdecyduje, ma prawo zakładać, że reflektory wystarczą mu na cały cykl życia samochodu. Oświetlenie LED słynie przecież ze swojej długowieczności.
Nie bez znaczenia pozostaje kwestia ekologii – technologia LED jest doceniana ze względu na swoją energooszczędność nie tylko w branży motoryzacyjnej. Na tym jednak nie kończą się zalety reflektorów LED. Światło przez nie generowane ma bardzo niską temperaturę barwową, co oznacza że jest praktycznie białe, a tym samym znakomicie imituje światło dzienne. Dzięki temu obraz widziany przez kierowcę jest niezwykle wyraźny i w ten sposób powracamy do nadrzędnej kwestii bezpieczeństwa.
Biorąc pod uwagę, że wiele osób przy kupnie samochodu zwraca uwagę nie tylko na jego praktyczność, osiągi i wygodę, ale również design, to pod tym ostatnim względem nowoczesne reflektory LED również prezentują nową jakość. Lampy wykonane w tej technologii mogą przyjmować niemal dowolne kształty, a więc auta prezentują się bardziej futurystycznie.
Jeszcze większą rewolucję stanowią reflektory LED matrycowe. Systemy świateł samochodowych wykonane w tej technologii stanowią rozwinięcie konstrukcji, które umożliwia precyzyjne kierowanie światła. W ten sposób oświetlenie ma więcej wspólnego z projektorem niż tradycyjną lampą.
LED-y matrycowe pozwalają na stworzenie inteligentnych rozwiązań w oświetleniu. Wystarczy, że są połączone ze sterownikiem i systemem kamer. Przede wszystkim pozwala to kierowcom pojazdów poruszać się z włączonymi światłami długimi nawet po terenie zabudowanym. Jest to możliwe, ponieważ sterownik oświetlenia samodzielnie wykrywa pojazdy i pieszych znajdujących się przed samochodem, a następnie ogranicza snop światła w taki sposób, by silny strumień nie był skierowany na wybrany fragment przestrzeni, a więc nie oślepiał i innych uczestników ruchu drogowego.
Reflektory laserowe
Jednak nawet inteligentne reflektory LED nie są dziś szczytem osiągnięć technicznych w kwestii systemów świateł samochodowych. Na takie miano zasługują bowiem światła laserowe. Zacznijmy od kwestii energooszczędności, która stanowi obecnie bardzo ważny trend w motoryzacji. Reflektory laserowe zużywają nawet kilkukrotnie mniej energii od bardzo energooszczędnych reflektorów LED. Na tym nie kończą się jednak ich zalety.
Kolejnym atutem laserów jest dłuższy snop światła, który w praktyce daje kierowcy więcej czasu na reakcję. O ile obraz oświetlany przy pomocy LED-ów może wydawać się wystarczający dla współczesnych pojazdów osobowych, o tyle w przypadku inteligentnego oświetlenia, lasery oferują kolejne możliwości. Chociaż oświetlenie LED ma formę matrycy, tak naprawdę składa się z zaledwie kilkudziesięciu pikseli. W reflektorach laserowych mowa o ponad 100 tys. takich punktów, a to generuje bardzo ciekawe możliwości.
Precyzyjne wycinanie obrazu ze względu na mijanych uczestników ruchu drogowego to tylko jeden atut. Tak wysoka rozdzielczość pozwala na wyświetlanie na powierzchni asfaltu znaków, a nawet komunikatów tekstowych. W przyszłości kierowcy będą więc mogli wysyłać sobie nawzajem ostrzeżenia w formie komunikatów albo podziękowania za ustąpienie pierwszeństwa. Dziś taką rolę odgrywają światła awaryjne, ale wkrótce komunikacja pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego może stać się bardziej złożona.
Szukasz nowych reflektorów lub innych elementów oświetlenia do swojego samochodu? Niezależnie od tego, jaki rodzaj reflektorów jest wykorzystywany w twoim pojeździe, z pewnością odpowiedni produkt znajdziesz w sklepie internetowym Aparts. Nasza oferta wyróżnia się atrakcyjnymi cenami i szeroką dostępnością jakościowych części samochodowych oraz akcesoriów. Dzięki wygodnej wyszukiwarce natychmiast znajdziesz części do Mazdy, Toyoty, Skody, Volkswagena, Opla, Forda i innych mniej oraz bardziej popularnych marek i modeli.