Skip to content
  • Sklep Motoryzacyjny
  • Blog
Blog Motoryzacyjny – Aparts.pl
Menu
  • Sklep Motoryzacyjny
  • Blog
PostedinSamochód bez tajemnic Posted on 2 czerwca 2022

Dzień mycia samochodu. Porady pielęgnacyjne dla twojego auta

Posted By aparts

Lato to dobry moment, aby przeprowadzić gruntowne mycie samochodu. W najbliższych miesiącach karoserii nie będą Już zagrażać śnieg i błoto, podobnie jak występujące intensywnie wiosną pyłki roślin. Nic nie zastąpi tradycyjnego i skrupulatnego, samodzielnego mycia auta, które ma m.in. bardzo korzystny wpływ na kondycję lakieru. Karoseria wymaga również zabiegów pielęgnacyjnych. Dowiedz się, jak przygotować idealne SPA dla swojego pojazdu.

Zalety samodzielnego czyszczenia samochodu

Właściciele samochodów zwykle starają się zaoszczędzić czas, decydując się na korzystanie z myjni automatycznych bądź samoobsługowych, czyli bezdotykowych. Wbrew pozorom oba rozwiązania są dalekie od doskonałości. W myjni automatycznej karoseria samochodu jest poddawana silnym naciskom przez tamtejsze szczotki. Te ostatnie bywają niekiedy zużyte, co może doprowadzić do powstawania drobnych rys i odprysków. Równie niekorzystny wpływ na stan lakieru mają drobiny piasku, które w połączeniu z szorowaniem szczotek oddziałują na karoserię podobnie jak papier ścierny, tylko na mniejszą skalę.

Myjnia bezdotykowa jest bardzo wygodna, ale należy z niej korzystać ostrożnie. Zastosowanie zbyt wysokiego ciśnienia także destrukcyjnie wpływa na kondycję lakieru samochodowego. Jednocześnie mycie auta przy pomocy lancy nie jest idealnie precyzyjne – zwłaszcza w newralgicznych zakamarkach prawdopodobnie pozostaną ślady zabrudzeń. Na tym tle samodzielne mycie samochodu pozostaje najlepszym rozwiązaniem, oczywiście pod warunkiem, że kierowca ma wystarczająco dużo wolnego czasu. Zdecydowanie warto zagospodarować go na późnowiosenne lub letnie dokładne mycie i pielęgnację auta.

Przygotowanie do mycia auta

Aby prawidłowo przeprowadzić mycie pojazdu, wystarczą podstawowe akcesoria. Wiadro, gąbka oraz ściereczka z mikrofibry to proste i skuteczne środki, które obchodzą się z karoserią w sposób delikatny. Należy unikać stosowania wszelkiego rodzaju szczotek, nawet jeśli cechują się miękkim włosiem. Myjąc auto samodzielnie, zadbaj również o ochronę swoich dłoni – w tej roli bardzo dobrze spisują się zwyczajne rękawice lateksowe.

Optymalny dobór środków do mycia pojazdu

Sama woda nie wystarczy, aby poradzić sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami, które gromadziły się na karoserii w ciągu ostatnich tygodni, a nawet miesięcy. Nie obejdzie się bez użycia detergentów. Wykorzystanie płynu do naczyń i innych domowych środków czystości nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ nie są one przeznaczone do lakieru samochodowego.  Mogą zatem na niego działać w sposób szkodliwy. Na rynku dostępne są dedykowane szampony służące do mycia pojazdów, których działanie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby usuwać zabrudzenia charakterystyczne dla samochodowej karoserii. Kosmetyki samochodowe są bardzo wydajne, więc myjąc auto samodzielnie, nie musisz martwić się o swój budżet.

Wiosną i latem bardzo dobrze spisują się szampony samochodowe z woskiem. Formuły detergentów są opracowane tak, aby doskonale usuwać wspomniane pyłki drzew, a także pozostałości owadów, które niestety gromadzą się na karoserii w trakcie jazdy – oba typy zabrudzeń są charakterystyczne właśnie dla wiosny i lata. Zastosowanie szamponu z woskiem nadaje karoserii odpowiedni połysk, a jednocześnie ułatwia samodzielne mycie auta, by nie pozostały na nim zacieki.

Mycie samochodu krok po kroku

Chociaż samodzielne mycie samochodu jest dość czasochłonne, nie stanowi trudnego wyzwania. W pierwszej kolejności z karoserii należy usunąć mniej uporczywe zabrudzenia w postaci pozostałości piasku i błota. Tę czynność najlepiej wykonać przy pomocy myjki ciśnieniowej, choć należy pamiętać, aby nie przesadzić z ciśnieniem. Ostatecznie wystarczy też zastosowanie zwykłego węża ogrodowego. Płukanie karoserii w ten sposób pozwala pozbyć się zalegających na niej ziaren piasku – ogromnego zagrożenia dla lakieru.

Wybrany detergent należy rozrobić z wodą w odpowiednich, wskazanych przez producenta proporcjach. To bardzo istotne, gdyż nieprawidłowe dawkowanie szamponu może obniżyć skuteczność całego zabiegu, ale również doprowadzić do pozostawienia na karoserii niezbyt atrakcyjnych wizualnie śladów. Po osiągnięciu odpowiedniego stężenia roztworu do gry wkracza gąbka. W razie potrzeby w tej roli sprawdzą się akcesoria używane w domach, pod warunkiem że mają delikatną strukturę, ale najlepiej postawić na specjalną gąbkę samochodową. Prawidłowe mycie kolejnych partii karoserii najwygodniej przeprowadzać kolistymi ruchami. Jeżeli zależy ci na perfekcyjnym wyglądzie twojego samochodu, dokładnie umyj również jego koła – felgi, a nawet same opony. Istnieją specjalnie do tego przeznaczone preparaty.

Teraz karoseria wymaga spłukania. Pamiętaj, aby ten etap mycie samochodu przeprowadzać od góry do dołu, zaczynając od dachu, co pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu, a także wody. Następnie przyjrzyj się karoserii i sprawdź, czy na niektórych powierzchniach wciąż nie zalega brud – jeśli to konieczne, dokonaj poprawek. Starannie usuń wszystkie pozostałości detergentu, by po wyschnięciu auta nie pozostały po nich ślady.

Ostatnim elementem jest suszenie karoserii. Nawet w trakcie upalnej pogody nie warto pozostawiać tego zadania naturze. Co prawda lakier szybko schnie w promieniach słońca, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozostaną na nim zacieki. Zdecydowanie lepiej wykorzystać do suszenia karoserii przygotowaną wcześniej chłonność ściereczkę z mikrofibry. Jeśli do mycia samochodu użyty został szampon z woskiem, karoseria będzie przyzwoicie zabezpieczona przed zabrudzeniami, zarysowaniami oraz warunkami atmosferycznymi, w tym promieniowaniem UV. W przypadku zastosowania zwykłego detergentu konieczne mogą okazać się dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, na przykład woskowanie karoserii.

Gdzie szukać skutecznych i niedrogich detergentów oraz akcesoriów służących do mycia samochodu? Oczywiście w sklepie internetowym Aparts. Oprócz kosmetyków samochodowych oferujemy również części do samochodów i motocykli, a także płyny eksploatacyjne – w tym oleje motocyklowe i samochodowe.

Previous Article
W ile od 0 do 100 km/h? Ranking przyspieszenia samochodów
Next Article
Jak dobrać olej motocyklowy – garść porad!

About Author

aparts

Related Posts

  • Naprawa automatycznej skrzyni biegów a manualnej – porównanie

    30 listopada 2022
  • Zamienniki opon – jak dobrać rozmiar?

    30 listopada 2022
  • Oznaczenia części zamiennych – sprawdź, co znaczą kody

    31 października 2022

Kategorie

  • Nowości w ofercie3
  • Prawne sprawy10
  • Samochód bez tajemnic39
  • Serwis i eksploatacja31
  • Uncategorized2
  • Z życia kierowcy20

Ostatnie wpisy

  • Naprawa automatycznej skrzyni biegów a manualnej – porównanie
  • Jak często należy sprawdzać układ hamulcowy?
  • Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?
  • Sprawdzone sposoby na odmrażanie szyb
  • Zamienniki opon – jak dobrać rozmiar?
inSamochód bez tajemnic 1 kwietnia 2021

Honda Civic IX generacji (2011-2017) – japoński styl

Byaparts
kupowanie ubezpieczenia samochodowego oc
inPrawne sprawy 22 stycznia 2021

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – co należy wiedzieć?

Byaparts

Najnowsze Wpisy

  • Naprawa automatycznej skrzyni biegów a manualnej – porównanie
  • Jak często należy sprawdzać układ hamulcowy?
  • Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?
  • Sprawdzone sposoby na odmrażanie szyb
  • Zamienniki opon – jak dobrać rozmiar?

Kategorie

  • Nowości w ofercie
  • Prawne sprawy
  • Samochód bez tajemnic
  • Serwis i eksploatacja
  • Uncategorized
  • Z życia kierowcy
Aparts.pl © Copyright 2021. F.H.U. AUTO- PARTS