Skip to content
  • Sklep Motoryzacyjny
  • Blog
Blog Motoryzacyjny – Aparts.pl
Menu
  • Sklep Motoryzacyjny
  • Blog
PostedinSerwis i eksploatacja Posted on 31 sierpnia 2022

Jak często należy wymieniać olej motocyklowy?

Posted By aparts

Każdy silnik spalinowy do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniego smarowania. W przeciwnym razie mechanizm osiągałby niebezpiecznie wysokie temperatury, a przede wszystkim szybko się zatarł. Za smarowanie silnika odpowiada oczywiście olej, a silniki motocyklowe mają pod tym względem bardzo podobne potrzeby do samochodowych. W przypadku niektórych silników dodatkowa rola oleju polega na wsparciu chłodzenia jednostki napędowej. Zagrożeniem dla silnika jest również nieprawidłowy poziom oleju, a także jego zbyt długa eksploatacja – czasem w cieczy zbierają się zanieczyszczenia i traci ona swoje jakże istotne właściwości. 

Jak często powinno się zmieniać olej motocyklowy? Kiedy przychodzi na to odpowiedni moment, przed sezonem motocyklowym, czy już po zakończeniu sezonu? Jak wybrać odpowiedni olej do swojej maszyny, a następnie wymienić go samodzielnie? Dlaczego oleje motocyklowe warto kupować w sklepie internetowym Aparts?

Z jaką częstotliwością powinno się wymieniać olej w motocyklu?

Regularna wymiana oleju motocyklowego to obowiązek, jeśli właścicielowi zależy na dobrej kondycji silnika. Prawidłowe smarowanie wynikające z poprawnych właściwości oleju jest wystarczającym, ale nie jedynym argumentem na rzecz skrupulatnego pilnowania tego obowiązku. Warto jeszcze dodać, że w miarę eksploatacji do oleju przedostają się substancje pochodne procesu spalania, które tworzą kwaśny odczyn, a jednocześnie mieszają się z parą wodną, która skrapla się w silniku. Konsekwencja takiego składu chemicznego jest łatwa do przewidzenia – w jednostce napędowej pojawiają się nie tylko negatywnie wpływające na jej pracę osady, ale również rdza. W tym sensie wymiana oleju odpowiada także za należytą długowieczność silnika.

Jaka zatem jest odpowiednia częstotliwość, z którą należy wymieniać oleje motocyklowe? Na to pytanie nie ma jednej prostej, odpowiedzi, ponieważ dopuszczalny czas pracy jednostki na jednym oleju wynika z jej charakterystyki i rodzaju eksploatacji. Im silnik pracuje na wyższych obrotach i przy wyższych temperaturach, tym naturalnie olej motocyklowy szybciej się zużywa. W przypadku niektórych motocykli o niezbyt dynamicznym silniku, wykorzystywanych raczej turystycznie, można pozwolić sobie na jazdę na tym samym oleju przez nawet 12 000 km. Z kolei w narażonych na większe obciążenia motocyklach typu cross wymiana oleju powinna następować częściej – mniej więcej po każdych przejechanych 8000 km. Jeszcze wyższa częstotliwość może być zalecana w przypadku ścigaczy, które generują dużą moc i oszałamiające prędkości, zwłaszcza przy agresywnej jeździe. Taka konieczność zachodzi niekiedy nawet po 3000 km.

Nie mając pewności co do tego, kiedy należy wymienić olej, najlepiej poszukać odnoszących się do tego zaleceń producenta. Jedno jest pewne – lepiej wymienić olej motocyklowy wcześniej niż to konieczne, niż zbyt długo zwlekać narażając silnik na zbyt wysokie obciążenia, utratę osiągów, a nawet trwałe i kosztowne uszkodzenia!

Optymalny moment wymiany oleju w motocyklu: przed sezonem, czy po sezonie?

W polskich warunkach klimatycznych motocykliści w większości przypadków nie korzystają ze swoich maszyn przez cały rok. Sezon motocyklowy rozpoczyna się wiosną, a kończy jesienią, gdy panująca pogoda i warunki na drogach uniemożliwiają przyjemną, a przede wszystkim bezpieczną jazdę.

Wymuszona przerwa zimowa prowadzi do pewnej różnicy zdań pomiędzy właścicielami motocykli, istnieją bowiem dwie szkoły dotyczące wymiany oleju. Pierwsza z nich głosi, że olej motocyklowy należy wymieniać jesienią, tuż po zakończeniu sezonu i w tym samym czasie przeprowadzić cały serwis motocykla, przede wszystkim jego czyszczenie. Jednym z argumentów przemawiających za taką decyzją są wspomniane zanieczyszczenia oleju prowadzące do powstania szkodliwego dla silnika kwasowego odczynu. Według zwolenników wymiany oleju jesienią współczesne oleje syntetyczne dobrej jakości mogą spokojnie zaczekać w silniku do wiosny, bo zanieczyszczenia gromadzą się w jednostce napędowej w niewiele znaczących ilościach. Istnieje jednak pokaźna grupa motocyklistów, zdaniem której olej motocyklowy należy wymieniać wiosną, aby rozpocząć sezon na świeżym oleju, który nie przezimował w silniku i dzięki temu doskonale zachowa wszystkie swoje właściwości łącznie z zasadowym odczynem.

Która grupa ma rację? Jeśli w motocyklu jest eksploatowany olej syntetyczny doskonałej jakości, można swobodnie uznać, że oba stronnictwa są bliskie prawdy, a właściwie, że moment zmiany oleju silnikowego nie ma większego znaczenia. Zanieczyszczenia pochodzące ze starego oleju w większości przypadków nie powinny być tak groźne dla silnika, jak mogłoby się wydawać. Jednocześnie w nowym oleju silnikowym, który przezimuje wewnątrz jednostki napędowej nie powstaną ogromne ilości pary wodnej, a cała skondensowana w tym miejscu ciecz powinna wyparować w trakcie pierwszej wiosennej przejażdżki.

Trzeba jeszcze wspomnieć, że producenci motocykli również nie zwykli podawać w zaleceniach, kiedy olej powinien zostać wymieniony. Motocykliści, którzy serwisują swoją maszynę samodzielnie mogą zatem wybrać dowolny moment. Z kolei oddając motocykl na serwis i wymianę oleju do sprawdzonego warsztatu, warto rozważyć termin zimowy – wówczas w serwisach nie ma dużego ruchu, więc nie trzeba martwić się o kolejki, a jest pewna szansa na uzyskanie atrakcyjnej ceny.

Czy można wydłużyć jazdę na jednym oleju, na przykład pod koniec sezonu motocyklowego?

Zdarza się, że motocykliści stają przed jeszcze innym dylematem. Zbliża się koniec sezonu motocyklowego, ale prognozy pogody wskazują, że w tym roku powinno dojść do skutku jeszcze przynajmniej kilka przejażdżek. Jednocześnie przebieg wskazuje, że właśnie nadszedł moment, w którym należy wymienić olej motocyklowy. Czy w takiej sytuacji należy zdecydować się na wymianę oleju na nowy, aby później powtórzyć tę czynność między sezonami, aby wiosnę rozpocząć z nowym olejem? A może odrobina dodatkowych kilometrów nie zaszkodzi jednostce napędowej?

W tym przypadku odpowiedź również nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od sposobu eksploatacji maszyny. Jeśli jazda obfitowała głównie w dłuższe trasy charakteryzujące się równomierną pracą silnika, a nie dynamiczne wyścigi na wysokich obrotach, prawdopodobnie kilkaset dodatkowych kilometrów nie powinno negatywnie wpłynąć na silnik. Natomiast kiedy motocyklista ma w planach “katowanie” swojej maszyny, wymiana oleju silnikowego staje się zasadna.

Jak prawidłowo wybrać olej motocyklowy?

Oleje motocyklowe, podobnie jak oleje samochodowe dzielą się na trzy grupy:

  • oleje syntetyczne – posiadające całkowicie syntetyczną bazę olejową z dodatkiem uszlachetnień poprawiających właściwości;
  • oleje mineralne – będące efektem rafinacji ropy naftowej;
  • oleje półsyntetyczne – rozwiązanie pośrednie, w którym baza olejowa jest jednak tworzona głównie przez olej mineralny.

Najlepszym wyborem, szczególnie dla współczesnych maszyn, są oleje syntetyczne, ponieważ nie wprowadzają one do silnika dużej liczby zanieczyszczeń. W ich efekcie, w jednostce napędowej nie osadzają się tak zwane nagary. Wybierając olej należy dodatkowo zwrócić uwagę na jego klasę lepkości, która określa lepkość cieczy w poszczególnych zakresach temperatur. Pod tym względem oleje syntetyczne również biją na głowę swoje mineralne i półsyntetyczne odpowiedniki.

Jak prawidłowo wymienić olej w motocyklu?

Wymianę oleju można przeprowadzić w serwisie, chociaż w praktyce nie jest to trudne zadanie i nawet mniej doświadczeni motocykliści powinni sobie z nim poradzić. Przed wymianą oleju silnik powinien zostać uruchamiany na kilka minut, aby ciecz straciła swoją gęstość i łatwiej opuściła wnętrze silnika. Następnie należy odkręcić korek spustowy, wcześniej podstawiając pod niego szczelne naczynie. Tę czynność przeprowadza się w rękawicach i należy zachować ostrożność, bo olej może być gorący. Po opróżnieniu silnika należy wymienić filtr oleju. Później wystarczy z powrotem zakręcić korek spustowy, najlepiej z udziałem klucza dynamometrycznego, aby osiągnąć odpowiedni docisk. Ilość oleju, który należy wlać do silnika powinna być podana w instrukcji, ale poziom można zweryfikować również poprzez okno rewizyjne. Po uzupełnieniu oleju trzeba jeszcze wyczyścić ewentualne zanieczyszczenia, przede wszystkim na ogumieniu, bo resztki oleju mogłyby spowodować groźny poślizg.

Dlaczego oleje motocyklowe warto kupować w sklepie internetowym Aparts?

W naszym sklepie internetowym oleje motocyklowe stanowią bardzo dobrze obsadzoną kategorię. Korzystamy z produktów wiodących marek, takich jak między innymi Castrol, Liqui Moly czy Motul. Właściciel każdego motocykla znajdzie tu odpowiedni olej do swojej maszyny, a przy tym może liczyć na bardzo konkurencyjną cenę i błyskawiczną dostawę!

Previous Article
Poradnik: Nabierz pewności siebie za kierownicą!
Next Article
Jak działa automatyczna skrzynia biegów?

About Author

aparts

Related Posts

  • Jak często należy sprawdzać układ hamulcowy?

    30 listopada 2022
  • Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?

    30 listopada 2022
  • Sprawdzone sposoby na odmrażanie szyb

    30 listopada 2022

Kategorie

  • Nowości w ofercie3
  • Prawne sprawy10
  • Samochód bez tajemnic39
  • Serwis i eksploatacja31
  • Uncategorized2
  • Z życia kierowcy20

Ostatnie wpisy

  • Naprawa automatycznej skrzyni biegów a manualnej – porównanie
  • Jak często należy sprawdzać układ hamulcowy?
  • Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?
  • Sprawdzone sposoby na odmrażanie szyb
  • Zamienniki opon – jak dobrać rozmiar?
inSamochód bez tajemnic 1 kwietnia 2021

Honda Civic IX generacji (2011-2017) – japoński styl

Byaparts
kupowanie ubezpieczenia samochodowego oc
inPrawne sprawy 22 stycznia 2021

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – co należy wiedzieć?

Byaparts

Najnowsze Wpisy

  • Naprawa automatycznej skrzyni biegów a manualnej – porównanie
  • Jak często należy sprawdzać układ hamulcowy?
  • Które elementy samochodu należy koniecznie sprawdzić przed zimą?
  • Sprawdzone sposoby na odmrażanie szyb
  • Zamienniki opon – jak dobrać rozmiar?

Kategorie

  • Nowości w ofercie
  • Prawne sprawy
  • Samochód bez tajemnic
  • Serwis i eksploatacja
  • Uncategorized
  • Z życia kierowcy
Aparts.pl © Copyright 2021. F.H.U. AUTO- PARTS